W grze zostały Donbas i LNM

Katarzyna Jaźwińska
09-01-2004, 00:00

Szanse zakupu majątku Huty Częstochowa mają Donbas i LNM. Szykuje się gorąca dogrywka, bo żądania socjalne załogi będą wysokie.

Amerykański Steel Capital Corp. i hinduski Ispat odpadli z gry o zakup majątku Huty Częstochowa (HCz). Resort skarbu zamierza natomiast kontynuować negocjacje z dwoma pozostałymi partnerami — ukraińskim Donbasem i LNM Holdings, zarejestrowanym na Antylach Holenderskich.

Szybka decyzja

— Mam nadzieję, że do 16-18 stycznia uda nam się wyłonić jednego kandydata — mówi Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu.

Inwestor ma najpierw kupić akcje Huty Stali Częstochowa, która dzierżawi majątek HCz, a następnie nabyć od wierzycieli majątek produkcyjny. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że cena, którą trzeba będzie zapłacić za hutę, waha się w granicach 150-350 mln zł. Na jej wielkość spory wpływ może mieć to, czy razem z jej majątkiem zostanie sprzedana należąca do niej koksownia.

Nie bez znaczenia jest również sprawa pakietu socjalnego. Związkowcy już przygotowują się do rozmów.

Na razie nie ujawniają oczekiwań, ale opracowując propozycje socjalne dla 5,5 tys. pracowników wzorowali się na pakiecie przedstawionym przez załogę Polskich Hut Stali — koncernu, który ma zostać kupiony przez LNM Holdings. A to oznacza, że oczekiwania pracowników huty mogą być wysokie, a negocjacje trudne i długie.

Na tym nie koniec

Dla ukraińskiego Donbasu prywatyzacja firmy z Częstochowy jest dopiero początkiem inwestycji w polski rynek.

Oprócz oferty na HCz Donbas kupuje giełdowy Pekpol, a nieoficjalnie wiadomo, że rozważa też zakup Huty Pokój. To jednak nie będzie łatwe, bo akcjonariuszem spółki jest GKI Colloseum Józefa Jędrucha. Także LNM nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Oprócz PHS chce także zaangażować się w produkcję koksu i wydobycie węgla koksującego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W grze zostały Donbas i LNM