W III kw. wzrost PKB wynieść może ok. 2,0 proc.-NBP

22-10-2002, 12:08

WARSZAWA (Reuters) - Dyrektor departamentu analiz makroekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) uważa, że w trzecim kwartale wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) może przyspieszyć do dwóch procent, a w czwartym kwartale nawet przekroczyć ten poziom.

Adam Czyżewski powiedział we wtorek dziennikarzom, że w całym roku wzrost gospodarczy może zdecydowanie przekroczyć jeden procent. Rząd przewiduje, że będzie to 1,2 procent.

"Nasza prognoza zakładała, że będzie przyspieszenie w trzecim i czwartym kwartale. W trzecim kwartale będzie to około dwóch procent, jednak gospodarka rozwija się szybciej niż się spodziewaliśmy z powodu popytu wewnętrznego i w czwartym kwartale może być nieco więcej niż dwa procent" - powiedział Czyżewski.

W drugim kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 0,8 procent.

Czyżewski jest zdania, że inflacja liczona rok do roku może w październiku przyspieszyć, po tym jak we wrześniu wskaźnik ten zwiększył się do 1,3 procent z 1,2 procent w sierpniu.

"Nasza ekspercka prognoza zakłada dalszy wzrost inflacji w październiku rok do roku. Już w tej prognozie uwzględniliśmy akcyzę na alkohol" - powiedział Czyżewski.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W III kw. wzrost PKB wynieść może ok. 2,0 proc.-NBP