Czytasz dzięki

W IV kwartale dotacje ARiMR na program rolnośrodowiskowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 17:06

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne oraz hodowcy ras bydła, koni i owiec zagrożonych wyginięciem, będą mogli otrzymać w IV kwartale tego roku unijną dotację w ramach programu rolnośrodowiskowego - poinformowała w czwartek rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne oraz hodowcy ras bydła, koni i owiec zagrożonych wyginięciem, będą mogli otrzymać w IV kwartale tego roku unijną dotację w ramach programu rolnośrodowiskowego - poinformowała w czwartek rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

    Wyjaśniła, że Agencja rozpatruje obecnie złożone do 15 czerwca 2005 r. wnioski o unijne dotacje w ramach tego programu. Do biur powiatowych ARiMR wpłynęło ich 24 tys. 436. Musiał zaznaczyła, że ARiMR może rozpocząć ich finansowanie dopiero teraz, ponieważ w tym tygodniu otrzymała akredytację ministra finansów na obsługę tych programów.

    Program rolnośrodowiskowy Agencja uruchomiła 1 września 2004 roku. Jego celem jest promocja produkcji rolniczej, prowadzonej zgodnie z wymogami ochrony środowiska oraz ochrony i kształtowania krajobrazu, a także zagrożonych wyginięciem gatunków dzikiej fauny i flory i ich siedlisk. Program ma także na celu ochronę zasobówgenetycznych zwierząt gospodarskich.

    W ramach programu rolnicy mogą korzystać z siedmiu pakietów, takich jak rolnictwo zrównoważone, które polega na ograniczeniu nawożenia i przestrzeganiu odpowiedniego następstwa roślin, rolnictwo ekologiczne czy zachowanie rodzimych ras zwierząt gospodarskich (utrzymywanie hodowli ras bydła, koni i owiec zagrożonych wyginięciem).

    W styczniu br. ARiMR uzyskała akredytację na obsługę pakietu rolnictwo ekologiczne. We wrześniu 2004 roku złożono 3 tys. 583 wniosków, na które do końca lutego br. wypłacono ponad 35 mln zł.

    Jak wyjaśniła Musiał, w programie rolnośrodowiskowym mogą uczestniczyć rolnicy gospodarujący na powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Działania rolnośrodowiskowe nie mogą trwać krócej niż pięć lat. Wysokość pomocy finansowej przyznawanej do hektara ziemi zależy od realizowanego pakietu i waha się od 160 zł(rolnictwo zrównoważone) do 1 tys. 800 zł (niektóre działania w ramach rolnictwa ekologicznego). Rolnik może uzyskać płatność za wdrożenie od jednego do trzech pakietów.

    Jak wyjaśniła rzecznik, pierwszą płatność producent rolny otrzyma w ciągu 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji programu, a kolejne wypłaty będą następować po upływie 12 miesięcy od dnia otrzymania poprzedniej płatności.

    Rolnicy ubiegający się o płatność rolnośrodowiskową po raz pierwszy w roku 2005 mogą składać wnioski do 31 grudnia tego roku. Wnioski o przyznanie kolejnych płatności można składać w terminie od 1 marca do 30 kwietnia każdego roku podczas trwania programu.

    Ze wstępnych szacunków ARiMR wynika, że w 2005 roku rolnicy otrzymają wypłaty w ramach programu w ysokości 284,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane