W Kościanie powstanie strefa przemysłowa

Marek Loos
18-04-2001, 00:00

W Kościanie powstanie strefa przemysłowa

Samorząd Kościana w 2001 r. zamierza utworzyć Kościańską Strefę Przemysłową. Firmy, które zlokalizują swoje zakłady na jej terenie, przez 20 lat będą korzystały z ulg w gminnych podatkach.

Zgodnie z planem samorządu kościańskiego, w tworzonej strefie przemysłowej nie powinien ulokować kapitału jeden inwestor strategiczny.

— Stwarzałoby to zagrożenie, że jego upadek mógłby doprowadzić do utraty pracy przez wiele zatrudnionych osób. Dlatego zależy nam na lokalizacji w strefie większej liczby, ale za to mniejszych podmiotów — tłumaczy Mirosław Woźniak, burmistrz Kościana.

Teren dla inwestorów

KSP będzie się znajdować na obrzeżu miasta, a jej obszar ma wynosić 10 ha. Władze Kościana nie chcą ujawnić, które dokładnie tereny zamierzają kupić z przeznaczeniem na strefę, gdyż nie rozpoczęły jeszcze negocjacji z ich właścicielami. Termin wykupu gruntów zostanie ustalony na majowej sesji rady miejskiej.

— Teren zakupiony przez miasto ma zostać uzbrojony, a następnie wydzierżawiony inwestorom. Oprócz kryterium wielkości przedsiębiorstw, nie planujemy innych ograniczeń dla lokowania kapitału w strefie. Inwestorami mogą być zarówno firmy lokalne, jak i krajowe czy też zagraniczne — zapewnia Krzysztof Wojtkowiak z Urzędu Miejskiego w Kościanie.

Pieniądze na zakup działki pod KSP będą pochodzić z tegorocznej emisji obligacji komunalnych, której łączna wartość wynosi 8 mln zł (agentem emisji jest PKO BP). W tym roku zostanie wyemitowana w pięciu seriach pierwsza transza o wartości 6 mln zł. Jedna z serii, o czteroletnim terminie wykupu, opiewa na 1 mln zł i w całości zostanie przeznaczona na zakup działki na KSP. Samorząd kościański nie planuje finansowania utworzenia strefy z innych źródeł, niż budżetowe.

Specjalne ulgi

Władze miejskie chcąc zachęcić firmy do inwestowania w KSP, zamierzają wprowadzić dla nich specjalne ulgi podatkowe. Przez 10 lat inwestorzy będą mogli korzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od środków transportu, przez kolejne 10 lat planowana jest ulga wysokości około 50 proc. W przypadku tworzenia nowych miejsc pracy, za każdego nowo zatrudnionego przedsiębiorcy zapłacą o 1 tys. zł rocznie mniejszy podatek od nieruchomości (pod warunkiem, że etat zostanie utrzymany co najmniej przez 12 miesięcy).

Nieuczciwa konkurencja

Zdaniem przedstawicieli kościańskiego samorządu, lokalna strefa przemysłowa może przyczynić się do powstania nowych inwestycji w Kościanie i okolicach.

Inaczej ocenia to przedsięwzięcie Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

— Strefy ekonomiczne z obniżonymi podatkami, podobne do tej tworzonej w Kościanie, stwarzają zalegalizowaną przez władze możliwość nieuczciwej konkurencji między firmami znajdującymi się na terenie strefy i poza jej obszarem. Znane są przypadki upadku przedsiębiorstw zlokalizowanych w pobliżu stref, gdyż nie wytrzymały konkurencji — twierdzi Andrzej Sadowski.

Podkreśla, że nie zawsze strefa przemysłowa musi wpływać korzystnie na gospodarkę regionu.

— W Wielkopolsce od kilku lat bez specjalnych systemów ulg i zachęt inwestorzy lokują kapitał w Ostrowie Wielkopolskim. Miasto to postawiło na inwestycje w infrastrukturę, czyli stwarzanie podmiotom gospodarczym możliwości prowadzenia działalności, bez preferowania niektórych firm kosztem innych. Tym sposobem Ostrów Wlkp. bardzo skutecznie przyciąga kapitał — twierdzi Andrzej Sadowski.

Dodaje, że cała Polska powinna stać się specjalną strefą ekonomiczną, tak jak np. Stany Zjednoczone, z dużo mniejszymi obciążeniami podatkowymi. To zapewniłoby dobre tempo wzrostu gospodarczego i umożliwiło zmniejszenie bezrobocia.

Okiem eksperta

Oddziaływanie specjalnej strefy przemysłowej, podobnej do tej tworzonej w Kościanie, może być pozytywne dla rozwoju życia gospodarczego miasta i okolic. Wiele jednak zależy od prawidłowej selekcji inwestorów. Do Kościańskiej Strefy Przemysłowej trzeba będzie dobierać firmy z różnych branż gospodarki tak, by dekoniunktura w jednej branży nie zachwiała całą strefą. Poza tym nowi inwestorzy muszą wykazywać powiązania ekonomiczne z przedsiębiorstwami już istniejącymi w mieście. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do lokowania w strefie przedsiębiorstw, które mogą konkurować z firmami działającymi w Kościanie lub okolicy. Takim przedsiębiorstwom łatwiej będzie wygrać rywalizację, ponieważ będą korzystały z ulg podatkowych.

prof. Wanda Gaczek

z Katedry Ekonomiki

Przestrzennej i Środowiskowej AE w Poznaniu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Kościanie powstanie strefa przemysłowa