W kręgu globalnych innowacji

KATARZYNA WALCZYK-MATUSZYK zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE
opublikowano: 12-01-2016, 22:00

KATARZYNA WALCZYK-MATUSZYK o Programie Hooryzont 2020

KOMENTARZ

Program Horyzont 2020, w którym na finansowanie badań naukowych i innowacji Komisja Europejska (KE) przeznaczyła prawie 80 mld EUR, ma specjalną ofertę adresowaną wyłącznie do małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Instrument MSP ma wyłonić firmy z sektora, które wykazują największe ambicje do rozwoju, i nagrodzić je finansowaniem dla projektu nawet na poziomie 70 proc. Dofinansowanie pozyskane w Instrumencie MSP nie wlicza się do puli pomocy de minimis. To znaczy, że nie wyklucza możliwości ubiegania się o inne dotacje w ramach Horyzontu 2020.

Firma starająca się o unijne pieniądze musi działać w jednym z obszarów, na które w Instrumencie MSP postawiła KE: ICT, zdrowie, nanotechnologia, biotechnologia, transport, technologie kosmiczne, przetwarzanie żywności oraz rozwój ekonomiczny europejskich mórz, oceanów i wybrzeży. KE, rozpatrując wnioski, zwraca uwagę na globalny potencjał pomysłu. Wsparcie otrzymują najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa.

Powinny wykazać słabe punkty konkurencyjnych projektów i przewagę własnego. Koniecznie należy wykazać korzyści, jakie projekt przyniesie administracji, przemysłowi, usługom czy zwykłemu Kowalskiemu. A przede wszystkim przekonać KE, dlaczego warto zainwestować akurat w tę innowację. Przy pracy nad wnioskiem projektowym bezpłatne eksperckie wsparcie oferuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) oraz Regionalne Punkty Kontaktowe.

Takie strategiczne podejście się opłaca. Z danych Europejskiej Agencji ds. MSP (EASME) wynika,że dofinansowane firmy w ciągu pierwszych trzech lat po komercjalizacji innowacyjnego produktu lub usługi spodziewają się, że uzyskają skumulowane przychody na poziomie 4,5 mld EUR. Planują również stworzenie łącznie ponad 6 tys. nowych miejsc pracy.

W ramach Instrumentu MSP finansowanie dla swoich projektów zagwarantowało sobie do tej pory 26 firm z Polski. OptiNav ze Słupska i SKA Polska z Warszawy realizują w konsorcjum z włoskim partnerem projekt sprzątania przestrzeni kosmicznej. Dostaną na to ponad 2,5 mln zł.

Gdyńskie firmy Bioseco, Bonda. pl i SIRC połączyły się, by stworzyć system chroniący przed zagrożeniem stwarzanym przez drony. Projekt SafeSky już ma potencjalnych nabywców — wykorzystaniem systemu są zainteresowane gdańskie wodociągi, Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Terminal Kontenerowy DCT. Natomiast firmy ze Szczecina — Pixel Legend i Red Sky — zgłosiły się po Instrument MSP, by sfinansować aplikacje mobilne. Pierwsza z nich ma pomysł na rekonstrukcję wydarzeń historycznych w telefonie komórkowym, druga opracowuje platformę do streamingu. © Ⓟ

Ważne daty

Terminy graniczne składania wniosków do Instrumentu MSP w 2016 r. Faza I — pozyskanie pieniędzy na przygotowanie profesjonalnego studium wykonalności: 24 lutego, 3 maja, 7 września, 9 listopada

Faza II — innowacyjne rozwiązania, produkty czy usługi uzyskują już gotowość do wprowadzenia na rynek: 3 lutego, 14 kwietnia, 15 czerwca, 13 października

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KATARZYNA WALCZYK-MATUSZYK zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu