Czytasz dzięki

W Kruku pracują najlepsi menedżerowie

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

W konkursie drużynowym na najlepszy zarząd w przed spółkami CD Projekt i Dom Development. Duża w tym zasługa kapitanów

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

Piotr Krupa, prezes Kruka, podkreślił, że w kierowanym przez niego zarządzie przewagę mają kobiety - przynajmniej liczebną, bo we władzach spółki są trzy panie i dwóch panów.
Zobacz więcej

KRUK JEST KOBIETĄ:

Piotr Krupa, prezes Kruka, podkreślił, że w kierowanym przez niego zarządzie przewagę mają kobiety - przynajmniej liczebną, bo we władzach spółki są trzy panie i dwóch panów. Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Warren Buffett pytany, na jakie cechy menedżerów zwraca uwagę, w pierwszej kolejności odpowiedział: „pasja, chęć prowadzenia biznesu, uczciwość. Chodzi o to, czy kochają biznes, czy pieniądze. To jest najważniejszy filtr. Prawdziwa pasja to jest podstawa”. Nie wiadomo, czy Piotr Krupa, szef Kruka, czytuje złote myśli wyroczni z Omaha, ale słowa zaangażowanie i pasja padają w niemal każdym wywiadzie, jakiego udziela.

— Za sukcesem naszego biznesu stoi przede wszystkim ciężka praca i codzienne budowanie firmy. Ważna jest też pasja i zaangażowanie w to, co się robi — mówił prezes Krupa, odbierając statuetkę za zwycięstwo w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2014. Zresztą może lepiej, żeby szef Kruka nie wczytywał się w wypowiedzi właściciela Berkshire Hathaway, bo choć są ciekawe dla inwestora, to w odniesieniu do zarządów brzmią dość kontrowersyjnie. Stojąc przed senacką komisją, badającą przyczyny kryzysu, Warren Buffett pytany o swoją inwestycję w Moody’s odpowiedział, że nie wiedział, kto kieruje agencją ratingową, bo go to w ogóle nie interesowało. „Najważniejszym czynnikiem, według którego oceniam spółki, jest zdolność podnoszenia cen” — orzekła wyrocznia z Omaha. W innym miejscu stwierdził, że menedżer nie musi mieć wysokiego IQ, ale powinien być sprytny, mieć pasję i posiadać osobowość. I wreszcie chyba jeden z najbardziej znanych cytatów: „Naprawdę dobry biznes nie potrzebuje dobrego menedżmentu, kiepski biznes idzie źle, niezależnie jak dobry jest zarząd”.

Dobry zarząd i dobry biznes

Można dodać, że najlepiej jest, kiedy jedno z drugim idzie w parze: dobrym biznesem kieruje dobry zespół menedżerów. A tak jest w przypadku spółek z czołówki w kategorii „Kompetencje zarządu” rankingu GSR 2016. Pierwsze miejsce dla Kruka bynajmniej nie zaskakuje, ponieważ od lat firma wymieniana jest w gronie najlepiej zarządzanych na GPW. Przed dwoma laty windykator stanął na drugim stopniu podium, ustępując miejsca tylko Robygowi. W 2015 r. został sklasyfikowany na szóstym miejscu, choć właściwie to na piątym, gdyż czwarte ex aequo zajmowały Kęty i Quercus TFI. W 2016 r. Kruk rozbił bank, zgarniając pierwsze miejsce z najwyższą liczbą głosów w ostatnich trzech edycjach badania — 96,4 pkt. na 100 możliwych. Drugie miejscu w konkursie drużynowym zajęło kierownictwo CD Projektu, zdobywcy głównego tytułu — Giełdowa Spółka Roku 2016. Menedżment dewelopera gier zaliczył awans z 16. miejsca zajmowanego w 2015 r. Na ostatnim miejscu podium uplasował się również deweloper,ale klasyczny, budowlany. Dom Development przebojem wdarł się do czołówki najbardziej kompetentnych zarządów. Spośród wszystkich komponentów ocenianych przez rynek, wpływających na ogólny wynik, deweloper zebrał najwyższe noty właśnie za jakość kierownictwa. W głównym konkursie Dom Development znalazł się na 15. miejscu.

— Fundamenty odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o selekcję spółek, ale niemniej ważne jest to, jak prezentuje się zarząd, jaką ma wizję, jak ją realizuje. Przykładowo, przy pierwszej ofercie publicznej Alior Banku jednym z jaśniejszych punktów był zarząd, a duże nadzieje wiązali z nim zwłaszcza inwestorzy zagraniczni. Inny przykład to Kruk. Tu zarząd jest bardzo ważny, on jest gwarantem, że spółka będzie się rozwijać, pokazuje konsekwencje działań, dodaje inwestorom pewności, że założenia się sprawdzą — mówi Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Specjalista zwraca uw że to, jak ważny jest zar pokazały ubiegłoroczne z ny w kierownictwach sp skarbu państwa. Wymiana k wprowadziła sporo niepew ści wśród inwestorów, cho to duże spółki, realizujące o ślone strategie. I jeszcze je przykład: Pekao, którego pr utożsamiany jest ze stabiln kursem, dbałością o niskie r ko, płacący dywidendę. Gd nowy inwestor zmienił s banku, pojawiłyby się d znaki zapytania, co dalej z widendą i biznesem.

— Jakość zarządu spółki, sób kierowania spółką i kom kowania się ma duże znacz dla inwestorów — podkr Michał Konarski.

Zachodnie standardy

Legendarny inwestor Ph Fisher, w przeciwieństwie Warrena Buffetta, uważał sukces spółki zależy w poło od jakości kierownictwa i j ści biznesu. Do najważniejsz cech dobrego menedżera czał uczciwość, konserwatywne podejście do rachunkowości, dostępność, otwartość na zmiany, doskonała kontrola finansów i dobra polityka personalna. Definicja Philipa Fishera zdecydowanie bardziej pasuje do polskich warunków niż opinie szefa Berkshire Hathaway, bo została sformułowana jeszcze przed powstaniem gigantycznych międzynarodowych koncernów, które Warren Buffett tak lubi w związku ze swobodą podnoszenia cen, jaka charakteryzuje quasi-monopolistów, kiedy liczył się pomysł, wizja i konsekwencja. Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI, uważa, że krajowe spółki wciąż działają według pewnego specyficznego modelu, typowego dla emerging markets, polegającego na łączeniu roli właściciela z funkcją prezesa.

— W wielkich korporacjach podział już dawno nastąpił i trudno znaleźć pierwotnego właściciela. U nas oddziaływanie założycieli-właścicieli wciąż jest bardzo widoczne, choć widać postępującą profesjonalizację zarządów. Przykładem może być Kruk z silnym liderem, jakim jest Piotr Krupa, który wywiera mocny wpływ na spółkę. Kiedyś był on dominujący, obecnie coraz większą rolę odgrywają pozostali członkowie kierownictwa. Szczególnie wyraźnie widać to w ostatnim roku, kiedy spółka weszła na kolejne rynki. Prezes roztacza wizję, natomiast operacyjnie przejęciami, organizacją finansowania zajmują się pozostali członkowie zarządu — mówi Tomasz Bursa.

Wraz z profesjonalizacją zarządów, w którym to procesie istotną rolę odegrały fundusze private equity, zmienia się też sposób zarządzania spółkami na tworzenie wartości dla akcjonariuszy, poprzez przejrzystą politykę dywidendową, skup akcji itp.

— 10 lat temu tego jeszcze nie było. Teraz komponent shareholder return staje się coraz istotniejszy, co upodabnia nas do zachodnich standardów — mówi Tomasz Bursa.

TOP10 w kategorii "Kompetencje zarządu"

1. Kruk

2. CD Projekt

3. Dom Development

4. 11bit studios

5. Grupa Kęty

6. CCC

7. Uniwheels

8. Quercus TFI

9. Alior Bank

10. ING Bank Śląski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane