W kwietniu upadły 83 firmy

SW
opublikowano: 09-05-2013, 00:00

Problemy mają przede wszystkim branża budowlana, meblarska, produkcji wyrobów metalowych a także kultura, rozrywka i rekreacja.

Sądy gospodarcze w kwietniu ogłosiły upadłość 83 firm — podaje KUKE. W tym 63 firmy to przedsiębiorstwa działające w formie spółek prawa handlowego, a 20 indywidualne działalności gospodarcze. W związku z tym w kwietniu upadło o 10,7 proc. więcej niż w marcu oraz prawie 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (maj 2012 r. — kwiecień 2013 r.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 920 przedsiębiorstw. W kwietniu 2012 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 768 firm. Wynik bieżący jest więc o 18,8 proc. gorszy. Pierwsze miejsce wśród branż o wysokim natężeniu upadłości w kwietniu zajęły firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją. Za wzrost upadłości w tej grupie można obarczyć głównie rekreację — tu popyt jest szczególnie wrażliwy na wahania kondycji finansowej gospodarstw domowych. Wysoki poziom upadłości utrzymał się w branży meblarskiej i wzrósł w budownictwie. Efekty spowolnienia gospodarczego widać również u przedsiębiorców produkujących wyroby metalowe. Najmniej ucierpiała produkcja pojazdów samochodowych i części, branża farmaceutyczna oraz związana z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej. Zdaniem KUKE, liczba upadłości będzie rosła do końca tego roku. Korporacja podtrzymuje prognozy, że w całym 2013 r. liczba firm, które upadną, przekroczy 1300.

1300 Co najmniej tyle polskich przedsiębiorstw upadnie w 2013 r. — przewiduje KUKE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane