W magazynach kwitną technologie

opublikowano: 17-04-2014, 00:00

Skomplikowane rozwiązania magazynowe to już nie tylko domena największych firm.

W firmie Trans Tok, regionalnym partnerze sieci Pall-Ex, halę magazynową oddano do użytku w 2009 r. i wprowadzono w niej system WMS (Warehouse Management System) usprawniający zarządzanie towarami.

Zobacz więcej

MOBILNA REWOLUCJA: Kiedyś magazynier korzystał z rozwiązań stacjonarnych. Teraz wszystko odbywa się za pomocą urządzeń przenośnych. [FOT. GK]

Miał on tzw. kolektory radiowe z nakładką mobilną dla magazynierów, co ułatwiało rozmieszczanie towarów, ich zbiórkę, kompletowanie, a także porządkowanie i inwentaryzację magazynu, automatyczne pobieranie zleceń i przygotowywanie dokumentów, automatyczny transfer do aplikacji firm współpracujących, a także wizualizacje on-line stanów magazynowychi obrotów ze wskazanego okresu na stronie internetowej dla upoważnionych klientów. Ale Mirosław Jopa, dyrektor logistyki Trans Tok, podkreśla, że firma planuje wprowadzenie kolejnych przydatnych rozwiązań.

— W najbliższym czasie chcemy wprowadzić automatyczne powiadomienia SMS-owe i mailowe. Automatyczna aktualizacja statusu realizacji wysyłki w systemie będzie możliwa dzięki skanowaniu przez kierowcę kodu miejsca odbioru i jego wysyłkę SMS-em lub MMS-em. Planujemy także uruchomienie lokalizacji pojazdów z wizualizacją na mapie.

Chcemy także wprowadzić rozwiązanie pozwalające na automatyczne wyliczanie kosztów ViaToll na podstawie listy odbiorców i umożliwiające optymalizację tras pod kątem czasu i kosztów dojazdu. Jedną z najbardziej kosztownych inwestycji będzie uruchomienie bramki RFID do kontroli zgodności ilościowej i asortymentowej przygotowywanych wysyłek — mówi Mirosław Jopa.

Rozwój technologiczny wymusił także postęp w oprogramowaniu dla magazynów. Jak podkreśla Michał Stangierski, konsultant Exact Software Polska, firmy dostarczającej rozwiązania informatyczne dla logistyki, przystąpienie Polski do UE wymusiło dostosowanie się naszych przedsiębiorców do standardów europejskich. Poza tym zwiększył się handel z krajami Azji, zwłaszcza Chinami. Zaszły także istotne zmiany technologiczne, m.in. pojawiły się urządzenia mobilne, na których pracują magazynierzy.

— Kiedyś magazynier korzystał z rozwiązań stacjonarnych. Musiał podejść do komputera, by coś sprawdzić lub wprowadzić zmiany. Teraz wszystko odbywa się za pomocą urządzeń przenośnych. Ta rewolucja wybuchła kilka lat temu i wciąż trwa. Widać to szczególnie w mniejszych firmach, których ze względu na duże koszty nie było stać na takie rozwiązania. Dzisiaj zakup prostych kolektorów czy czytników kodów kreskowych to niewielki wydatek i nawet małe firmy się na to decydują — mówi Michał Stangierski. Jego zdaniem, znaczenie mobilnych rozwiązań będzie rosło.

— Użytkownicy oczekują coraz prostszych interfejsów, łatwiejszej interakcji z urządzeniem mobilnym i w tę stronę ta rewolucja będzie zmierzała. Od strony technicznej nadal będą optymalizowane algorytmy związane z systemami magazynowymi, czyli optymalizacji trasy lub przestrzeni magazynowej. Lepsze zarządzanie magazynem pozwali zaoszczędzić pieniądze np. na budowie kolejnych powierzchni magazynowych. Sprzężenie z parkiem maszynowym pozwalające na odpowiednio szybką reakcję i przekazywanie na bieżąco informacji do systemów typu WMS to standard u większości dużych graczy. Co ważne, po takie rozwiązania coraz odważniej sięgają mniejsze firmy. Dzięki temu mogą oferować dobrej jakości usługi i być konkurencyjne na rynku. Nowością, która w najbliższych latach zyska popularność, są roboty, które jeszcze bardziej zautomatyzują działanie magazynów — uważa Michał Stangierski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu