W oczekiwaniu na Fed

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 16-03-2021, 11:05

Poniedziałkową sesję na Wall Street udało się zakończyć na plusach mimo rentowności amerykańskich obligacji utrzymujących się w okolicy rocznych maksimów na 1.6%.

Niewielkie cofnięcie poniżej tego poziomu dziś rano było dla rynków niewielkim impulsem do kontynuowania wędrówki na północ. Potwierdza to, że tematem przewodnim dla rynków pozostaje jeszcze kwestia rentowności obligacji skarbowych. Te w najbliższym czasie powinny być kształtowane przez wydźwięk rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Fed, po którym opublikowane będą najnowsze projekcje makroekonomiczne poszczególnych członków Komitetu. Istotne będzie w jaki sposób wprowadzenie impulsu fiskalnego przełoży się na perspektywy inflacji oraz jak Fed podejdzie do możliwości przekroczenia celu inflacyjnego. Amerykańscy bankierzy centralni zgodzili się już jednak, aby cel traktować symetrycznie. To znaczy że w sytuacji, gdy dynamika cen utrzymywała się poniżej niego, będą oni mogli dopuszczać możliwość jego przekroczenia przez pewien czas. Nie wiemy jednak przez jak długo ani jak duże przekroczenie celu będzie tolerowane przez Fed. Wiele z tych kwestii może też rozjaśnić jutrzejsza konferencja prasowa po posiedzeniu. Jej ton powinien pozostawać jednak bardzo zachowawczy i podkreślający, że ostatnie odczyty inflacji zaskakiwały po niższej stronie.

Na rynku walutowym kurs EURUSD przed rozpoczynającym się posiedzeniem Fed stabilizuje się i taki stan rzeczy może się utrzymać do jutrzejszego wieczoru. W gronie G10 niekorzystnie wyróżnia się funt szterling, któremu ciążą tarcia pojawiające się na linii z Unią. Ta planuje bowiem podjęcie kroków prawnych za niewywiązywanie się z kluczowych punktów porozumienia dotyczącego Irlandii Północnej. Istnieje nawet możliwość wprowadzenia dodatkowych ceł na Wielką Brytanię z tego powodu. Kurs GBPUSD spada w kierunku 1.38. W czwartek czeka nas jeszcze posiedzenie Banku Anglii, niemniej jednak w jego przypadku nie powinniśmy się jeszcze spodziewać rewolucji, a tamtejsi bankierzy centralni będą jeszcze chcieli poobserwować skutki opuszczenia Wspólnoty i zakończenia okresu przejściowego. Kurs AUDUSD minimalnie spada po tym jak Bank Rezerwy Australii podkreślił, że tempo odbicia koniunktury może osłabnąć wraz z wycofaniem się niektórych programów wsparcia rządowego.

Ropa nieznacznie spada wraz z tym jak rynek nabrał pewnych wątpliwości o tempo kampanii szczepień w Europie po wycofaniu przez niektóre kraje preparatu AstraZeneca. Złoto tym czasem czeka na wynik posiedzenia Fed i stabilizuje się w okolicy 1730 USD za uncję.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane