W Oliwa Parku drożej, bo wyższy standard

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Dużo zieleni, wysoki standard wykończenia, klub fitness i sauny — to wpływa na wysoką ocenę mieszkań na gdańskim osiedlu Oliwa Park.

Oceniamy osiedla mieszkaniowe — CYKL "PULSU BIZNESU"

Dużo zieleni, wysoki standard wykończenia, klub fitness i sauny — to wpływa na wysoką ocenę mieszkań na gdańskim osiedlu Oliwa Park.

Tym razem analitycy Home Broker ocenili osiedle Oliwa Park, wybudowane przez Euro Styl w gdańskiej dzielnicy Oliwa, 9 km od Starego Miasta. W czteropiętrowych budynkach znajdują się średnio po 34 mieszkania o powierzchni od 35 do 204 mkw.

W ogólnej ocenie osiedle uzyskało 76,2 proc. punktów możliwych do zdobycia. Najwyżej oceniono jego obszar i standard. W kategorii obszar Oliwa Park zdobyło 12 z 14 możliwych punktów (85,7 proc.). Na wysoką ocenę wpłynęły m.in.: tereny zielone zajmujące prawie połowę osiedla, klub fitness i sauny, z których mogą korzystać mieszkańcy, a także całodobowa ochrona i monitoring.

Za standard analitycy przyznali 14,8 z 18 możliwych punktów. Największą zaletą jest wysoka jakość wykończenia elewacji zewnętrznych i części wspólnych budynków. W budynkach znajdują się cichobieżne windy oraz dużo komórek lokatorskich. We wszystkich lokalach zamontowano drewniane okna.

Niewiele słabiej — 13,2 z 18 punktów — oceniono bezpieczeństwo i aspekty prawne. Deweloper sprzedaje gotowe lo- kale powstające na działce, która jest jego własnością.

Najniżej, choć i tak wysoko, bo na 70 proc., analitycy ocenili lokalizację. Mimo że Oliwa Park leży 9 km od centrum miasta, znajduje się w popularnej wśród gdańszczan dzielnicy Oliwa.

Średnią cenę metra kwadratowego dwupokojowego mieszkania na osiedlu Oliwa Park oceniono na 9 punktów, co daje 56,3 proc. punktacji maksymalnej. Na taki wynik wpłynęły: cena wyższa o 11 proc. od średniej dla dzielnicy i aż o 18 proc. wyższa od średniej dla miasta.

Tak powstaje ranking

Mieszkania oceniane są w czterech kategoriach, za które są przyznawane punkty: kryteria prawne i bezpieczeństwo inwestycji, otoczenie inwestycji, standard budynku i wykończenia, lokalizacja. Odrębną kategorią jest cena metra kwadratowego, która zestawiona jest z średnią ceną mkw. dla dzielnicy, w której zlokalizowana jest inwestycja, i średnią ceną mkw. dla miasta, w której się znajduje. Jak powstaje końcowy wynik? Home Broker dzieli sumę punktów przez maksymalną liczbę możliwych do zdobycia w każdej kategorii i w ten sposób otrzymuje liczbę, którą nazywa wskaźnikiem użyteczności inwestycji.

Mocne strony

- sprzedaż gotowych lokali

- grunt należy do dewelopera

- sauny i klub fitness

- dużo terenów zielonych

- pełna ochrona

- mała liczba mieszkań w budynkach

- różnorodność metraży

- podwyższony standard

- drewniane okna

- windy cichobieżne

- balkony

- rozwinięta infrastruktura

- niski poziom hałasu

Punktacja

Cecha inwestycji Wynik Wartość Wynik zważony maksymalna (w proc.)

Bezpieczeństwo inwestycji / aspekty prawne 13,2 18,0 73,33

Obszar inwestycji 12,0 14,0 85,71

Standard 14,8 18,0 82,35

Lokalizacja 22,1 31,5 70,00

Suma 62,1 81,5 76,16

Cena 9,0 16,0 56,25

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu