W piątek i sobotę nad budżetem będą pracować komisje senackie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2006, 17:40

W piątek i w sobotę senackie komisje, w tym Komisja Gospodarki Narodowej, mają się zająć rozpatrzeniem ustawy budżetowej na 2006 r.

W piątek i w sobotę senackie komisje, w tym Komisja Gospodarki Narodowej, mają się zająć rozpatrzeniem ustawy budżetowej na 2006 r.

    Komisje zaopiniują części budżetowe dotyczące zakresu ich działania. W sobotę o godz. 14 senacka Komisja Gospodarki Narodowej ma rozpatrywać opinie poszczególnych komisji senackich.

    Senat ma się zająć budżetem na początku przyszłego tygodnia, po zaopiniowaniu go przez komisje.

    Sejm uchwalił budżet po północy 25 stycznia, przyjmując kilka poprawek, którym przeciwny był rząd oraz sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

    Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział wówczas, że rząd chce "odwrócić" w trakcie prac w Senacie niekorzystne zapisy przyjęte przez Sejm. Skrytykował, że przyjęte przez Sejm poprawki "bardzo niekorzystnie zmieniają" budżet. Ale - jak powiedział - liczy, że Senat naprawi skutki tych zmian. Taką nadzieję wyraziła również wicepremier, minister finansów, Zyta Gilowska.

    Premier wymienił m.in. zmniejszenie o 80 mln zł środków na obsługę zadłużenia zagranicznego oraz o 40 mln na obsługę długu krajowego. Według premiera, te poprawki mogą przyczyniać się do umacniania złotego, co może przeszkodzić w opłacalności eksportu. 

    Również wicepremier Zyta Gilowska uważa, że po głosowaniu budżet "jest gorszy, a nie lepszy". Według niej, posłowie "z jednej strony sugerują, że chcieliby, aby złotówka była nieco słabsza, a z drugiej ścinają koszty obsługi długu zagranicznego, skłaniając rząd do walki o jeszcze silniejszą złotówkę".

    Marcinkiewicz krytykował też poprawki zmniejszające wydatki Kancelarii Premiera, Kancelarii Prezydenta oraz niektórych ministerstw i urzędów. Chodzi m.in. o odebranie resortowi skarbu 10 mln zł, które miały być przeznaczone na utworzenie departamentu zajmującego się - jak to określił premier - "pilnowaniem umów prywatyzacyjnych".

    Ze środków na Kancelarię Premiera zabrano m.in. 10 mln zł na nową rezerwę celową - na rekultywację Jeziora Sławskiego na Pojezierzu Lubuskim. Inna z przyjętych poprawek przeznacza 8 mln zł na pracownie internetowe w szkołach. Sejm zabrał też 12 mln zł Kancelarii Senatu i przeznaczył tę kwotę na dotacje dla Żuław. Poprawki te złożyła Samoobrona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W piątek i sobotę nad budżetem będą pracować komisje senackie