W piątek protest Solidarności przeciw sytuacji w zbrojeniówce

PAP
opublikowano: 04-03-2009, 15:02

Sekcja krajowa przemysłu obronnego NSZZ äSolidarnośćö podtrzymała w środę decyzję o zorganizowaniu w piątek w Warszawie manifestacji w proteście przeciw niepewnej przyszłości przedsiębiorstw zaopatrujących siły zbrojne.

Jak poinformował PAP po środowych obradach związkowców w skarżyskim Mesko szef komisji zakładowej "S" w radomskiej Fabryce Broni Łucznik Zbigniew Cebula, zaplanowana na piątek manifestacja rozpocznie się o godz. 11 na placu Trzech Krzyży.

Cebula oznajmił, że bezpośrednim powodem akcji protestacyjnej jest niezadowolenie strony związkowej z wtorkowego spotkania z przedstawicielami MON, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, podczas którego przedstawiony został plan działań dotyczący modernizacji technologicznej sił zbrojnych.

"Liczyliśmy, że rząd przedstawi szczegółowe informacje na temat najbliższej przyszłości przedsiębiorstw sektora obronnego, tymczasem po tym spotkaniu czeka nas trzy-cztery miesiące niepewności. Nikt nie odpowiedział na pytanie, za co pracownicy i ich rodziny mają przeżyć ten czau" powiedział Cebula.

W poniedziałek minister obrony Bogdan Klich podpisał plan modernizacji technicznej sił zbrojnych RP w latach 2009-2010. Umożliwia to kontynuację wybranych procedur przetargowych i renegocjację już zawartych umów.

Pod koniec ubiegłego roku MON dowiedziało się, że otrzyma o ponad 3 mld zł mniej niż zakładał budżet. Zobowiązania wymagalne na koniec roku wyniosły 828 mln zł - kwota ta obciąża tegoroczny budżet. W planowanym na blisko 25 mld zł tegorocznym budżecie MON Rada Ministrów poleciła znaleźć ponad 1,9 mld zł oszczędności.

Według prezesa spółki Bumar Edwarda Nowaka, najważniejsze jest, by jak najszybciej rozpocząć negocjacje z ministerstwem w sprawie kontraktów - najpierw dotyczące spółki, potem konkretnych zakładów. Od tego, jak prędko rozpoczną się negocjacje, uzależnia normalną pracę firm. Zakłady Bumaru realizują na razie kontrakty zagraniczne i zamówienia wynikające z aktualnych potrzeb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / W piątek protest Solidarności przeciw sytuacji w zbrojeniówce