W pieniężnych jest już 50 mld zł

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych po raz pierwszy przekroczyły barierę 50 mld zł — wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz firmy Analizy Online.

Aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych po raz pierwszy przekroczyły barierę 50 mld zł — wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz firmy Analizy Online. Do tej grupy rozwiązań kapitał od wielu miesięcy płynie szerokim strumieniem. W maju aktywa wzrosły o 2 mld zł, głównie dzięki wpłatom klientów. Nieco mniej pieniędzy jest w funduszach dłużnych, które do tej pory wśród rozwiązań dla klientów detalicznych mogły pochwalić się największą wartością aktywów. W maju bilans jednak spadł o 1,3 proc. Zaszkodził spadek cen obligacji na rynkach globalnych, co pogorszyło wynik z zarządzania, ale swoje dołożyły też decyzje klientów, którzy wycofywali pieniądz głównie z funduszy dłużnych polskich korporacyjnych (-272 mln zł). Spadły też aktywa funduszy akcji — o około 550 mln zł, do 30,2 mld zł.

Fot. Bloomberg

„To efekt głównie ujemnego wyniku zarządzania, choć jeśli chodzi o bilans sprzedaży, maj także nie był sprzyjający. Wartość aktywów zmniejszyła się głównie w funduszach akcji polskich (blisko -720 mln zł). Największego spadku aktywów doświadczyły rozwiązania o strategii uniwersalnej (-630 mln zł) oraz te inwestujące w akcje małych i średnich spółek (-60 mln zł)” — głosi raport Analiz Online.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane