W Polsce najwyższe bezrobocie wśród krajów Unii

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 04-03-2006, 12:32

Polska ma wśród krajów Unii Europejskiej najwyższe bezrobocie. O ile w Unii stopa bezrobocia wynosi 8,5 proc., to w naszym kraju jest ona dwukrotnie wyższa. Stopa bezrobocia wśród Polaków wyniosła w styczniu 2006 roku 18,0 proc.

Polska ma wśród krajów Unii Europejskiej najwyższe bezrobocie. O ile w Unii stopa bezrobocia wynosi 8,5 proc., to w naszym kraju jest ona dwukrotnie wyższa. Stopa bezrobocia wśród Polaków wyniosła w styczniu 2006 roku 18,0 proc.

Z ostatnich danych ministerstwa pracy i polityki społecznej wynika, że wysoka stopa bezrobocia dotyka też Słowację i Grecję. Najniższa stopa bezrobocia występuje zaś w Irlandii. Wynosi zaledwie 4,3 proc. Niska stopa bezrobocia występuje też w Danii i Holandii.

Według definicji Międzynarodowej Organizacji Pracy bezrobotną jest osoba, która spełnia trzy warunki. Po pierwsze nie ma pracy, po drugie jest gotowa do jej podjęcia w ciągu dwóch tygodni. Po trzecie zaś aktywnie poszukiwała pracy w ciągu poprzednich czterech tygodni. W całej Unii Europejskiej jest 18 i pół miliona takich osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane