W polskich aptekach może zabraknąć leków

  • Alina Treptow
29-08-2012, 03:00

Sprawdziły się czarne scenariusze. Niskie ceny leków doprowadziły do tego, że coraz więcej ich trafia za granicę. Często nielegalnie.

Ministerstwo Zdrowia wylało dziecko z kąpielą. W ramach wejścia w życie ustawy refundacyjnej zmusiło producentów leków do drastycznego obniżenia cen farmaceutyków (niektóre z nich są nawet kilkakrotnie tańsze niż w Niemczech czy Francji). To dobrze? Niekoniecznie. Doprowadziło to do sytuacji, że leki — przede wszystkim innowacyjne — z powodu niskiej ceny zaczynają wyjeżdżać z Polski.

Bartosz Arłukowicz, fot.: Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Bartosz Arłukowicz, fot.: Marek Wiśniewski

Według Michała Pilkiewicza, szefa polskiego oddziału firmy badawczej IMS Health, można zauważyć znaczący wzrost eksportu kilkunastu popularnych produktów farmaceutycznych, które odpowiadają za kilkaset milionów złotych obrotów rocznie. Zastrzega jednak, że to dopiero początek.

— Można się spodziewać, że kolejne produkty będą masowo wyjeżdżać z Polski. Będzie to spory problem. Już dzisiaj są takie, które w 80 proc. trafiają na eksport — tłumaczy Michał Pilkiewicz.

Jerzy Toczyski, prezes firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline, produkującej leki innowacyjne, dobrze zna ten proceder.

— W naszym przypadku, w zależności od leku, od kilkunastu do maksymalnie 30 proc. produkcji przeznaczonej na polski rynek wyjeżdża z Polski — mówi Jerzy Toczyski.

IMS Health pracuje nad raportem o eksporcie leków — zbiera dane za drugi kwartał 2012 r., kiedy to wywóz leków ruszył z kopyta. Wcześniejsze prognozy IMS Health mówiły nawet o potrojeniu eksportu w ciągu najbliższych kilku lat, co oznaczałoby roczny wywóz leków z polskiego rynku wartych 2,4 mld zł. Dzisiaj jest to ok. 800 mln zł, z czego po połowie eksportują hurtownie oraz apteki. Żadna grupa nie chwali się tym procederem. Dystrybutorzy nie chcą zadzierać z producentami, którym nie w smak eksport leków (psuje ich politykę cenową w konkretnych krajach). Apteki ryzykują jeszcze więcej, ponieważ sprzedając poza Polskę, łamią prawo. Choć na ręce patrzy im Główny Inspektorat Farmaceutyczny, niewielu aptekarzy zostało ukaranych — spraw sądowych jest niewiele

Zdaniem prezesa firmy farmaceutycznej, chcącego zachować anonimowość, apteki mają swoje sztuczki. Jakie? Czytaj środowy "Puls Biznesu">>

 

Warsztaty: Jak poprzez outsourcing obniżyć koszty i zoptymalizować procesy biznesowe, dowiedzą się Państwo podczas warsztatów „Outsourcing w farmacji”, które odbędą się 11-12 września w Warszawie. Więcej szczegółów >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Chemia / W polskich aptekach może zabraknąć leków