W poniedziałek decyzja PiS w sprawie marszałka Sejmu

opublikowano: 21-04-2007, 19:07

Według rzecznika PiS Adama Bielana Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości oraz władze klubu w poniedziałek podejmą decyzję w sprawie kandydata na marszałka Sejmu.

Najpoważniejszymi kandydatami PiS na stanowisko marszałka są: szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski orasz przewodnicząca komisji finansów publicznych Aleksandra Natalli- Świat.

"Mogę potwierdzić, że te dwa nazwiska pojawiają się w kierownictwie partii jako możliwi następcy marszałka Marka Jurka, ale ostatecznych decyzji jeszcze nie ma" - powiedział Bielan w sobotę w radiowej "Trójce".

"Władze klubu i partii najwcześniej w poniedziałek podejmą decyzję, bo jak rozumiem we wtorek będzie głosowanie nad rezygnacją Marka Jurka i wtedy Sejm rozpocznie procedurę wyboru nowego marszałka" - podkreślił polityk PiS.

Pytany przez dziennikarzy o kandaturę wiceministra spraw zagranicznych Pawła Kowala na stanowisko marszałka Sejmu Bielan odparł, że o tej kandydaturze słyszał przede wszystkim od dziennikarzy.

"Pojawia się wiele nazwisk, ale ja nie chcę uczestniczyć w giełdzie dziennikarskiej. Nie chcę już wymieniać innych nazwisk, bo przecież wygrać może tylko jedna osoba" - dodał

Zdaniem Julii Pitery (PO), większe możliwości wyboru na funkcję marszałka ma Aleksandra Natalli-Świat. "Z bardzo prostego powodu: jej biografia polityczna jest znacznie bliższa Porozumieniu Centrum" - podkreśliła posłanka PO. Poza tym, jak zauważyła, "w sytuacjach kryzysu PiS sięga zazwyczaj po kobiety.

Jolanta Szymanek Deresz (SLD) zwróciła uwagę na pojawiające się opinie, że osoba która ma rodowód polityczny ściśle związany z PiS byłaby odpowiednią kandydaturą na marszałka. Tymczasem, dodała, marszałek "jest marszałkiem Sejmu a nie marszałkiem ugrupowania sejmowego - PiS". Posłanka podkreśliła, że Paweł Zalewski nie jest przez nią utożsamiany z ideologią PiS.

"Paweł Zalewski w swojej działalności nie utożsamiał sie z tą partią, daje podstawy do nadziei, że może pełniąc funcje marszałka będzie bardziej obiektywny, a nie tak stronniczy jak Marek Jurek" - zaznaczyła Szymanek-Deresz.

Jarosław Kalinowski (PSL) nie chciał wskazywać osób, które mu się bardziej podobają jako kandydaci na marszałka. Jak dodał, kiedy pojawiły się te kandydatury PSL nie wykluczył poparcia którejś z nich. "Tak czy inaczej wybór będzie należał do samej koalicji, a przede wszystkim do PiS" - podkreślił.

W ocenie Ryszarda Czarneckiego (Samoobrona), obydwie kandydatury są dobre. Podkreślił, że stanowisko Samoobrony jest jednoznaczne: "poprzemy kandydata którego zgłosi PiS, mamy zaufanie do koalicjanta".

Według Bielana, nowa partia utworzona przez marszałka Marka Jurka będzie zabierać głosy wszystkim partiom prawicy przede wszystkim PiS. Jego zdaniem jednak, nowe ugrupowanie "jest praktycznie pozbawione szans" na przekroczenie 5 proc. progu wyborczego.

"Partia bez struktur, bez pieniędzy, bez poparcia części mediów przynajmniej, zapewne progu nie przekroczy. Natomiast może odebrać kluczowe głosy w ewentualnych przyspieszonych wyborach - czy nawet terminowych wyborach - PiS-owi, które uniemożliwią PiS zwycięstwo" - ocenił.

"I dlatego nie cieszymy się, że tego rodzaju ugrupowanie powstało. Każde rozbijanie partii prawicowych jest wydarzeniem smutnym" - dodał Bielan.

W rozmowie z dziennikarzami Bielan dodał, że "nikt w tej chwili nie robi więcej dla zwycięstwa lewicy Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach parlamentarnych niż Marek Jurek, Artur Zawisza i Marian Piłka".

"Z całą pewnością rozbijanie PiS to jest szkodzenie polskiej prawicy i działanie na rzecz lewicy postkomunistycznej" - dodał.

Na pytanie czy jest możliwa koalicja PiS z partią Marka Jurka w obecnym parlamencie Bielan powiedział, że zależy to od siły i reprezentacji tej partii. "Jak dotąd nie zawieraliśmy koalicji z kołami parlamentarnymi. Jeżeli to będzie klub to będziemy się nad tym zastanawiać" - mówił.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane