Czytasz dzięki

W Prologis zielone magazyny to nie metafora

Partnerem publikacji jest Prologis
opublikowano: wczoraj, 18-10-2020, 22:00

Magazyn produkujący energię. Neutralne emisyjnie centrum logistyczne. Park przemysłowy, w którym pracownicy relaksują się w bujnie kwitnących strefach well-being. To nie futurystyczne wizje tylko budynki Prologis, na których zielone dachy istnieją od lat. Globalny lider nieruchomości logistycznych tworzy swoje parki z ogromną dbałością o ochronę zasobów naturalnych, zachowanie bioróżnorodności i komfort pracujących w nich osób. Przez wiele lat konsekwentnych działań osiągnął na tym polu przywództwo udowadniając, że zrównoważone budownictwo należy traktować holistycznie: jako połączenie rozwiązań z zakresu ochrony środowiska, efektywności operacyjnej i odpowiedzialności społecznej.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

Europa jest dla Prologis ważnym rynkiem pozwalającym utrzymywać mu
status lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma od dawna ma tu w swojej
ofercie rozwiązania, które dopiero teraz stają się w naszym regionie rynkowym
standardem.
Zobacz więcej

WYTYCZANIE TRENDÓW:

Europa jest dla Prologis ważnym rynkiem pozwalającym utrzymywać mu status lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma od dawna ma tu w swojej ofercie rozwiązania, które dopiero teraz stają się w naszym regionie rynkowym standardem.

Prologis jest pierwszą na świecie firmą z branży nieruchomości notowaną na giełdzie S&P 100, która osiągnęła neutralność emisyjną w odniesieniu do swoich operacji. Stara się upowszechniać takie podejście, dlatego swoimi doświadczeniami chętnie dzieli się z klientami.

Ekologia w każdym szczególe

— Kierujemy się zasadą, że oddajemy naturze tyle, ile od niej czerpiemy. Klienci zwracają się do nas, ponieważ ufają naszej ekspertyzie i wiedzą, że z zaangażowaniem zapewnimy im wsparcie. Gdy L’Oreal zależało na osiągnięciu neutralności emisyjnej operacji logistycznych, dostarczyliśmy mu w Niemczech budynek wyposażony w instalację solarną o mocy 2 MW, a dodatkowo zapewniliśmy certyfikowaną energię od lokalnych operatorów ze źródeł wiatrowych i wodnych” — podaje przykład Paweł Sapek, Senior Vice President, Regional Head Prologis na kraje CEE.

Prologis swoimi projektami regularnie wychodzi ponad standard, dlatego na dachu magazynu L’Oreal w Muggensturm stworzył dodatkowo… siedlisko ochronne skowronka, o niebagatelnej powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych. Wkrótce całe globalne portfolio firmy będzie w 100 proc. wyposażone w przyjazne środowisku, a do tego zwiększające komfort pracy oświetlenie LED. Jest to możliwe dzięki dedykowanemu programowiPrologis Essentials LED, który dostępny jest także w Polsce — miesiąc temu firma wystartowała z europejską platformą Prologis Essentials Marketplace, w ramach której oferuje klientom m.in. prosty proces przejścia na inteligentny, energooszczędny system LED.

Prologis zdaje sobie sprawę, że oferowanie innowacyjnych rozwiązań to dopiero połowa sukcesu, należy jeszcze zachęcić do nich klientów. Dlatego nie tylko wykazuje, że ekologiczne rozwiązania są po prostu opłacalne, ale stara się taką transformację maksymalnie im ułatwić — dzięki swej skali działania oferuje korzystne ceny, zapewnia kontrolę nad procesem zmian oraz wsparcie na każdym etapie — od projektu do wdrożenia. Dzięki popularyzowaniu wiedzy o korzyściach ekologicznych rozwiązań najemcy są coraz bardziej świadomi wagi odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Prologis robi wszystko, aby wspierać klientów w przejściu na zieloną stronę mocy, szczególnie jeśli chodzi o prekursorskie działania, które widzimy także w naszym regionie.

Węgierski Prologis Park Budapest-Harbor, jako pierwsze centrum logistyczne na świecie, wykorzystał panele słoneczne wmontowane w płyty chodnikowe — zasilana jest nimi stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Z kolei w budowanym w Prologis Park Janki, centrum dystrybucyjnym dla właściciela marki RTVeuroAGD zadbano o każdy drobiazg — od latarni zasilanych hybrydowo energią wiatrową i słoneczną, przez system do odzyskiwania deszczówki, po betonową kostkę pochłaniającą CO 2 z powietrza. Niemal 90 mln mkw. powierzchni magazynowej w 19 krajach, przez które każdego roku przepływają towary o wartości stanowiącej 2,5 proc. światowego PKB oznacza dużą odpowiedzialność.

W trosce o wodę, ziemię, powietrze i ludzi

— Dbamy o zrównoważy rozwój, bo nam zależy: na pracownikach i społecznościach, na środowisku naturalnym, na który jako globalna firma mamy istotny wpływ oraz oczywiście na rozwoju biznesu naszych klientów, bo ten wpływa na nasz sukces rynkowy. Strategię ESG można porównać do systemu naczyń połączonych — troska o naturalne zasoby, odpowiedzialność społeczna, transparentność działań korporacyjnych — każdy z tych elementów zapewnia nam dalszy rozwój, który przekłada się na innowacje, które następnie oferujemy klientom. Stale podwyższamy poprzeczkę standardów ESG w branży, dlatego wszystkie nasze działania w tym zakresie są mierzalne i co roku szczegółowo raportowane. Gdy w zeszłym roku przekroczyliśmy znacznie cel osiągnięcia 200 MW mocy energii solarnej, nie spoczęliśmy na laurach tylko określiliśmy kolejny — 400 MW do 2025 r. — wyjaśnia Paweł Sapek.

Zaangażowanie Prologis zostało docenione — firma zdobyła osiem na osiem możliwych Zielonych Gwiazdek według oceny GRESB (Global Real Estate Sustainability Benchmark) oraz zajęła pierwsze miejsce w sektorze nieruchomości w rankingu najbardziej zrównoważonych korporacji Global 100 opracowanym przez Corporate Knights.

456 Tyle magazynów z portfolio Prologis posiada certyfikaty zrównoważonego budownictwa.

212 MW Taka jest łączna moc instalacji solarnych, w które wyposażone są należące do firmy magazyny.

88 proc. Aż taki odsetek jej obiektów jest wyposażonych w energooszczędne oświetlenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partnerem publikacji jest Prologis

Polecane