Czytasz dzięki

W przetargach IT kończy się epoka lodowcowa

opublikowano: 03-07-2017, 22:00

Rynek zamówień publicznych w sektorze IT powoli budzi się do życia po okresie zastoju. Na wyniki firm informatycznych ożywienie może przełożyć się dopiero w przyszłym roku

Od dłuższego czasu rodzima branża informatyczna narzekała na spowolnienie w zamówieniach publicznych, które było związane m.in. ze zmianą perspektywy unijnej i opóźnieniami administracji w rozpisywaniu nowych zamówień. Pojawiają się jednak pewne oznaki zwiastujące zakończenie stagnacji. Według wyliczeń „Pulsu Biznesu”, liczba ogłoszonych zamówień publicznych w sektorze ICT w drugim kwartale 2017 r. wzrosła o blisko 28 proc. r/r, natomiast liczba zamówień udzielonych zwiększyła się o 20 proc.

Pierwsze jaskółki

Przedstawiciele firm IT przyznają, że pewne ożywienie wprawdzie jest widoczne, ale raczej nie przełoży się to na wyniki sektora w bieżącym roku. — Widzimy lekkie ożywienie w ostatnim czasie, jeśli chodzi o liczbę ogłaszanych i realizowanych zamówień, jednak jego efekt nie będzie jeszcze widoczny w wynikach 2017 r. Będzie on nadal ciężkim rokiem dla sektora, a jeśli chodzi o wyniki finansowe, to efekt ożywienia będzie widoczny dopiero w rezultatach 2018 r. — mówi Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu odpowiedzialny za sektor publiczny. Podobnego zdania jest przedstawicielka Asseco Poland.

— W minionym kwartale nastąpiło nieznaczne ożywienie w przetargach publicznych w branży IT, ale trudno mówić na tym etapie o przełomowych zmianach. Instytucje zamawiają przede wszystkim usługi utrzymania oraz rozwoju istniejących rozwiązań — mówi Ewa Kryj, rzeczniczka Asseco Poland.

Jej zdaniem, z punktu widzenia polskich firm informatycznych, takich jak Asseco, ciekawe mogą być nowe projekty realizowane w ramach unijnej perspektywy finansowej 2014- 20 i Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. — Na te nadal czekamy, wiele z nich jest jeszcze na etapie składnia wniosków o dofinansowanie — dodaje rzeczniczka Ewa Kryj.

Sukcesy i rozczarowania

Wśród relatywnie dużych przetargów, które doczekały się rozstrzygnięcia w II kw., było m.in. warte blisko 50 mln zł zamówienie na dostawę oprogramowania dla Poczty Polskiej, które trafiło do Sygnity. Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozstrzygnął postępowanie za blisko 30 mln zł, którego beneficjentem będzie Asseco Poland. Konsorcjum Asseco zdobyło też m.in. zlecenie w PGE na dostawę komputerów dla spółek grupy. Do Comarchu trafiło natomiast m.in. warte ponad 10 mln zł zamówienie województwa mazowieckiego na wsparcie techniczne i merytoryczne w zakresie realizacji wdrożeń usług elektronicznej administracji i geoinformacji.

Rozczarowaniem firm IT było unieważnienie przez PGE trwającego od stycznia 2016 r. przetargu na dostawę i wdrożenie systemów obsługi i rozliczeń klientów. Zamówienie szacowane było nawet na 300 mln zł. Choć pierwotny termin otwarcia ofert, w prawdopodobnie największym tegorocznym przetargu IT, czyli na utrzymanie Krajowego Systemu Informatycznego ZUS zaplanowany był na czerwiec, to wskutek odwołań do SIWZ został przesunięty na lipiec. W ocenie przedstawicieli branży ten termin najprawdopodobniej także nie będzie dotrzymany, gdyż dopiero 10 lipca swoją funkcję obejmie nowy wiceprezes ZUS ds. informatyki Krzysztof Dyki.

OKIEM ANALITYKA

Ważny sektor publiczny

KONRAD KSIĘŻOPOLSKI

szef analityków Haitong Banku

Segment publiczny historycznie zawsze był bardzo ważnym sektorem dla spółek IT, a 10 lat temu był jednym z najważniejszych źródłem portfela zamówień. Teraz wpływ sektora publicznego nie jest aż tak silny, gdyż zmniejszył on kontraktację, a spółki IT zdywersyfikowały bardziej przychody, ale nadal jest bardzo ważny. Widać to np. po Comarchu, który rok-dwa lata temu częściowy wzrost zatrudnienia budował m.in. pod kontraktację w sektorze publicznym, podobnie Asseco. W ostatnim półroczu brak tej kontraktacji odciskał się na wynikach niektórych firm. Na pewno w wycenach niektórych spółek jest już uwzględnione oczekiwanie ożywienia w segmencie publicznym, ale są też takie, gdzie nie jest to jeszcze zdyskontowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane