„W roku kozła nie daj się oskubać”

Rozpoczynający się dziś nowy rok księżycowy może okazać się trudnym okresem, obawiają się chińscy inwestorzy.

Właśnie zakończony rok konia przyniósł na giełdzie w Szanghaju największe zwyżki od ośmiu lat. Jej główny indeks zyskał 60 proc., co zapewne nie zdziwiło znawców starodawnego kunsztu feng shui. W myśl stawiającej sobie za cel wypracowanie harmonii w otaczającym świecie sztuki koń oznacza dużą dawkę energii i z zastrzyk optymizmu. Niestety, z nieco mniejszym animuszem chińscy inwestorzy wchodzą w rozpoczynający się dzisiaj rok kozła. Zdaniem specjalistów feng shui, którzy przygotowali prognozę rynkową dla Credit Lyonnais Securities Asia, hongkoński indeks Hang Seng nie ma szans na znaczące zwyżki.

- Według kalendarza chińskiego kozły są harmonijnymi stworzeniami. Jednak może się zdarzyć, że zwykle życzliwy kozioł odsłoni w tym roku swoją mrukliwą stronę – napisano w rynkowej prognozie CLSA.

Choć 12 lat temu, w poprzednim roku kozła, Hang Seng wzrósł o ponad 40 proc., to jednak tegorocznemu kozłowi może zaszkodzić dominacja elementu drewna. W połowie roku Hang Seng zanotuje szczyt, by potem wejść w tendencję spadkową, przewiduje CLSA. To wróżba, którą mimo uszu puści mało który inwestor z Państwa Środka. Mimo unowocześnienia kraju w ostatnich dekadach, Chińczycy wciąż nie wyobrażają sobie chociażby ustalenia daty ślubu bez kosztującej co najmniej 100 dolarów konsultacji specjalisty fang shui.

Na szczęście nie wszystkie branże muszą ugrzęznąć w stagnacji. Jak wynika z prognozy CLSA, drewniany kozioł powinien przynieść poprawę chociażby w pognębionej ostatnią przeceną branży surowcowej. Dla przeciętnego Chińczyka obchody nowego roku to jednak nie tylko wróżby, ale także przygotowywanie podarków dla najbliższych oraz ozdabianie domów i ulic lampionami. Na tradycyjnych karteczkach wypisuje się złotym atramentem życzenia, a bieliznę przywdziewa tylko czerwoną, bo jedynie taka gwarantuje w nadchodzącym roku pomyślność. W roku kozła na pomyślność będzie mogła jednak liczyć tylko część giełdowych branż.

- Drewno jest początkiem ognia i dlatego z zapasami drewna ogień może płonąć dłużej. W tym roku kłopoty pochodzą z ziemi, ale dobry okres przed sobą mają metale i ogień – napisano w raporcie.

CLSA zwyżek spodziewa się w branżach hotelarskiej, jubilerskiej, motoryzacyjnej i elektronicznej. Rok drewnianego kozła będzie sprzyjał sektorowi naftowemu, użyteczności publicznej oraz technologicznemu. Mimo to specjaliści rozwiewają nadzieje, że nowy rok może być harmonijny, a to dlatego, że drewno ograniczy siłę ziemi.

- Ludzie będą zachowywali się gruboskórnie. Nie należy oczekiwać wybuchu otwartej wojny, ale na pewno warto uważać i nie dać się oskubać – przewidują specjaliści feng shui.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu