W Sejmie - przerwa przed głosowaniem w sprawie waloryzacji

opublikowano: 16-07-2004, 11:29

W Sejmie trwa (prowdopodobnie do godziny 11.40-11.50) przerwa przed głosowaniem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych.

Wnioskowały o nią kluby Platformy Obywatelskiej i Unii Pracy.

Szef klubu PO Jan Rokita powiedział, że posłowie dopiero w piątek rano otrzymali od rządu wyliczenia skutków finansowych tej nowelizacji i potrzebują czasu na zapoznanie się z tym dokumentem. Chodzi o dokładne wyliczenia dotyczące zarówno kosztów likwidacji starego portfela, jak i skutków finansowych wprowadzenia innych przepisów.

Nadzwyczajna komisja sejmowa zarekomendowała w czwartek, by waloryzacja świadczeń odbywała się, gdy skumulowana inflacja przekroczy 3 proc., a nie 5 proc., jak chciał rząd. Wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że gdyby Sejm to rozwiązanie poparł, to ustawa o waloryzacji rent i emerytur przestanie mieć znaczenie z punktu widzenia programu oszczędnościowego.

Rząd przygotowując nowelę ustawy liczył na to, że przyniesie ona około 9 mld zł oszczędności w ciągu czterech lat. Ustawa zmieniająca zasady waloryzacji była jednym z głównych elementów składających się na program naprawy finansów publicznych.

woj/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Sejmie - przerwa przed głosowaniem w sprawie waloryzacji