Senat przyjął nowelizację Prawa budowlanego wraz z redakcyjnymi poprawkami. Za nowelizacją głosowało 86 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu, nie było głosów przeciwnych.
Zgodnie z nowelizacją, każdy budynek oddawany do użytku, sprzedawany lub wynajmowany, powinien mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, które będzie określało jego dokładne zużycie energii.
Świadectwa mają być wydawane przez osoby, które skończyły wyższe studia i posiadają uprawnienia budowlane. Koszt uzyskania świadectwa ma ponosić właściciel budynku. Dotyczyć to będzie tylko nieruchomości podlegających obrotowi. Według nowelizacji, koszt audytu budynku w dobrym stanie technicznym będzie wynosić kilkaset złotych.
Nowelizacja zaproponowana przez posłów PiS ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wymagany termin wdrożenia dyrektywy minął 4 stycznia 2006 r.
Ustawa wprowadza regulacje, które umożliwiają m.in. ocenę energetyczną budynków oraz mieszkań, okresowe kontrole kotłów i systemów klimatyzacji oraz kontrole instalacji, w których pracują kotły mające co najmniej 15 lat.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r., z
wyjątkiem przepisów nakazujących ministrowi budownictwa określenie w drodze
rozporządzenia sposobu obliczania charakterystyki energetycznej, wzoru
świadectwa oraz sposobu jego sporządzania. Te przepisy wejdą w życie po trzech
miesiącach od daty opublikowania nowelizacji. (PAP)
Podpis: PAP