W środę zainaugurowała prace RSSG

Marek Druś
opublikowano: 20-03-2002, 20:03

W środę zainaugurowała swoją działalność Rada Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W jej pierwszym posiedzeniu uczestniczyli m.in. premier Leszek Miller, wicepremier Marek Pol, szef zespołu doradców prezesa Rady Ministrów Grzegorz Rydlewski oraz minister pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner. Szef rządu wręczył nominacje członkom Rady. Jej przewodniczącym został prof. Jan Mujżel. Komunikat nie wspomina, czy w spotkaniu brał udział wicepremier i minister finansów Marek Belka, uznawany za głównego twórcę planu gospodarczego rządu.

Rada liczy 40 członków. Jej przewodniczącym został prof. dr hab. Jan Mujżel. W jej prezydium znaleźli się prof. dr hab. Bogusław Fiedor (wiceprzewodniczący), prof. dr hab. Stanisław Owsiak (wiceprzewodniczący) oraz prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska (sekretarz naukowy).

W wystąpieniu inaugurującym pracę Rady premier Leszek Miller przypomniał, że głównym jej celem „jest formułowanie propozycji i wyrażanie opinii, dotyczących strategii rozwoju społeczno-gospodarczego, a także definiowanie zagrożeń związanych z jej realizacją”.

Przewodniczący Rady prof. Jan Mujżel wyraził wielką satysfakcję, że w jej pierwszym posiedzeniu bierze udział premier polskiego rządu.

- Przewodniczący stwierdził, że poprzednia kadencja Rady była trudna i to nie tylko dlatego, że z powodów pozamerytorycznych w jej gronie zabrakło wielu wybitnych profesorów, których obecność była pożądana, ale także dlatego, że współpraca z przedstawicielami poprzedniego rządu nie układała się najlepiej. Profesor Mujżel przypomniał, że premier Jerzy Buzek uczestniczył tylko w ostatnim posiedzeniu Rady– głosi komunikat CIR.

W pierwszej kolejności Rada Strategii Społeczno – Gospodarczej zajmie się analizą programu gospodarczego rządu.

Prof. Mujżel podkreślił, że jest to „niezwykle ważny dokument, który stwarza przesłanki do wydobycia się Polski z zapaści gospodarczej”.

Premier Leszek Miller podkreślił, że tylko autonomia Rady może przynieść oczekiwane efekty jej prac. Jak zaznaczył, „nie ma też przeszkód, które uniemożliwiałyby Radzie popularyzowanie swojej działalności”.

Premier zadeklarował, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie pomagać Radzie, aby zapewnić jej coraz lepsze warunki techniczne i organizacyjne.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane