W stolicy Wielkopolski najmniejsze różnice cen

Agnieszka Zielińska
09-06-2009, 00:00

Omawialiśmy już ceny transakcyjne w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, dziś raport z Poznania. Przygotowali go eksperci firmy Emmerson.

Na poznańskim rynku wtórnym spadek cen dopiero się zaczyna

Omawialiśmy już ceny transakcyjne w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, dziś raport z Poznania. Przygotowali go eksperci firmy Emmerson.

W przeciwieństwie do innych prezentowanych miast, w Poznaniu różnice między poszczególnymi dzielnicami nie są zbyt duże. W najdroższych lokalizacjach — na Nowym Mieście i Starym Mieście — można kupić mieszkanie za nieco ponad 6 tys. zł za mkw. Tymczasem w najtańszej dzielnicy Grunwald sprzedający inkasują średnio 5349 zł za mkw.

Nowe Miasto na topie

Opracowanie przygotowali analitycy firmy Emmerson na podstawie cen transakcyjnych zebranych w 2008 r. przez rzeczoznawców ze wszystkich dzielnic stolicy Wielkopolski.

Dane są wiarygodne, ponieważ nie bazują na ofertach, lecz na transakcjach zawartych w aktach notarialnych. Z materiału, który publikujemy, dowiadujemy się ponadto, które dzielnice są najbardziej popularne. Widać też, że w Poznaniu spadek cen dopiero się zaczyna.

Najdroższe jest Stare Miasto. Lokal kosztuje tu średnio 6459 zł za mkw. Na Jeżycach — następnej co do wielkości cen — mieszkania są tańsze o kilkaset złotych na metrze i kosztują około 5802 zł za mkw. Na mieszkanie położone w dzielnicy Grunwald trzeba wydać średnio 5349 zł za mkw. W przypadku mieszkań na Wildzie to kwota rzędu 5314 zł za mkw.

Na Nowym Mieście średnia cena transakcyjna przekraczała umieszczoną w ofercie średnio o ponad 600 zł za mkw. Powód? Znaczący był udział transakcji dotyczących mieszkań nie starszych niż 5-7-letnie i położonych w najatrakcyjniejszych częściach dzielnicy. Dlatego ceny w tym rejonie są najwyższe w mieście.

W pozostałych dzielnicach sytuacja wygląda odwrotnie — ceny transakcyjne są zdecydowanie niższe niż ofertowe.

Na Starym Mieście różnica między ceną ofertową, a transakcyjną wyniosła 693 zł za mkw. Na Grunwaldzie i Wildzie widełki cenowe to około 520 zł za mkw., a na Jeżycach — 460 zł za mkw.

Najtańsze nie tanieją

Z danych zebranych przez rzeczoznawców spółki Emmerson Evaluation wynika, że w 2009 r. ceny mocno spadły.

W trzech dzielnicach Poznania w I kwartale 2009 r. spadki osiągnęły dwucyfrowe wartości. Zdaniem ekspertów dlatego, że w ostatnich tygodniach przedmiotem transakcji były niemal wyłącznie najtańsze lokale.

Największy, bo blisko 20-procentowy spadek, odnotowano na Jeżycach, niewiele mniejszy, bo 18-procentowy, na Nowym Mieście. Na Starym Mieście ceny spadły średnio o 15 proc. Mniejsze spadki zanotowano w najtańszych dzielnicach. W Wildzie wyniosły 9 proc., a w Grunwaldzie zaledwie 1 proc.

okiem EKsperta

Robert Rajczyk

dyrektor regionalny Emmerson Evaluation

Analiza cen transakcyjnych mieszkań w Poznaniu potwierdza, że o tym ile trzeba zapłacić decyduje głównie lokalizacja. Mimo ogólnego spadku cen w ostatnim roku, niezmienną popularnością cieszą się lokale sąsiadujące z centrum miasta, dobrze skomunikowane i położone w pobliżu terenów rekreacyjnych. Jeżeli dodamy do tego dobrą jakość budynku, uzyskamy potwierdzenie wyborów dokonywanych przez klientów.

Najwyższe ceny uzyskują lokale w ścisłym centrum, w odnowionych kamienicach i w nowych kompleksach mieszkaniowych na obrzeżach centrum i w pobliżu Warty.

W ostatnim roku widać jednak wyraźną tendencję spadkową. W pierwszych czterech miesiącach 2009 r. mieszkania staniały średnio o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Jeszcze większy spadek odnotowały lokale spółdzielcze, o blisko 9,5 proc.

Charakterystyczny jest spadek liczby transakcji w ostatnich kilku miesiącach — zjawisko występujące również w innych miastach. Nie bałbym się użyć stwierdzenia, że liczba transakcji zawieranych w pierwszym kwartale była o ponad 60 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2008 r.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Stolica Wielkopolski to modelowy przykład lokalnego rynku, na którym boom mieszkaniowy lat 2005-07 wywindował ceny na niespotykane wcześniej poziomy. Odwrócenie tendencji sprawiło, iż wiele osób jest zdezorientowanych co do realnej wartości nieruchomości w mieście.

Z mapy wynika, że najwyższe ceny odnotowano w 2008 r. na Zegrzu w rejonie ulicy Milczańskiej. Zadecydowała o tym korzystna lokalizacja i dobrze rozwinięta komunikacja z centrum miasta. Wysokie ceny, głównie za sprawą nowego budownictwa i przeważającej niskiej zabudowy, uzyskiwali także sprzedający mieszkania na Podolanach (Jeżyce). Podobnie jest na Nowym Mieście, cenionym z kolei za bliskość jeziora Maltańskiego i centrum miasta. Najniższe ceny osiągały za to mieszkania położone na peryferiach miasta i w starych kamienicach przeznaczonych do gruntownego remontu, a także w wielkiej płycie, która nie nie cieszy się popularnością mimo przystępnych cen.

5

tys. zł za mkw. Na całym obszarze tej dzielnicy Poznania ceny są niemal identyczne.

4-11

tys. zł za mkw. To dzielnica, w której różnice cen są największe. Powodem są zrealizowane niedawno projekty mieszkaniowe.

6-8

tys. zł za mkw. Na poznańskim Starym Mieście można kupić mieszkania nawet za 6 tys. zł za mkw.

6-9

tys. zł za mkw. Ceny metra w tej dzielnicy windują nowe projekty zlokalizowane przy ul. Zakopiańskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W stolicy Wielkopolski najmniejsze różnice cen