W strefach ważna jakość, a nie ilość

opublikowano: 27-02-2018, 22:00

SSE Rząd zmienił oczekiwania wobec strefowych spółek: stawia na dobre miejsca pracy. To może być recepta na brak kadr

Rynek pracownika w Polsce stał się faktem w ubiegłym roku. Firmom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) pomagają spółki zarządzające.

WYCHOWUJĄ SOBIE KADRY:Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), kierowana przez Janusza Michałka (na zdj.), uruchomiła we współpracy z Oplem i miastem Tychy program „Trafny wybór — czas na zawody techniczne”. To odpowiedź na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Podstrefie Tyskiej KSSE.
Wyświetl galerię [1/2]

WYCHOWUJĄ SOBIE KADRY:Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), kierowana przez Janusza Michałka (na zdj.), uruchomiła we współpracy z Oplem i miastem Tychy program „Trafny wybór — czas na zawody techniczne”. To odpowiedź na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Podstrefie Tyskiej KSSE. [FOT. ARC]

Kształcą i szukają

Łódzka SSE w ubiegłym roku otworzyła Strefę RozwoYou, której celem jest wzmacnianie kompetencji i kwalifikacji pracowników z mikro-, małych i średnich firm. Na szkolenia, kursy, doradztwo i studia podyplomowe dla co najmniej 650 przedsiębiorców i 4 tys. pracowników z województwa łódzkiego strefa ma 24 mln zł. Słupska strefa postawiła na aktywizację bezrobotnych.

— W odpowiedzi na trudną sytuację na rynku pracy Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego (PARR), która zarządza Słupską SSE, realizuje na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Gdańska drugą edycję programu związanego z działaniami aktywizacyjnymi dla osób długotrwale bezrobotnych. Program dotyczy działań aktywizacyjnych dla 1,3 tys. takich osób z województwa pomorskiego, z terenów o wysokiej stopie bezrobocia. W 2017 r. udało się znaleźć zatrudnienie dla 716 osób — mówi Mirosław Kamiński, prezes słupskiej strefy.

Od sierpnia ubiegłego roku PARR współpracuje też przy projekcie, który ma sprawić, by uczelnie uruchamiały kierunki dostosowane do potrzeb gospodarki. Katowicka SSE od 2001 r. zajmuje się kształceniem zawodowym, a w ubiegłym tygodniu uruchomiła we współpracy z Oplem i miastem Tychy program „Trafny wybór — czas na zawody techniczne”, w ramach którego powstaną trzy klasy branżowe w tyskich szkołach średnich.

— Nasza współpraca jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Podstrefie Tyskiej KSSE. Program posłuży także młodzieży, pogłębiając jej wiedzę w zakresie możliwości kształcenia i zdobycia zawodu adekwatnego do potrzeb rynku pracy — wyjaśnił przy tej okazji Janusz Michałek, prezes KSSE.

Lepsze miejsca pracy

Niewykluczone, że o chętnych do pracy będzie łatwiej po wejściu w życie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, bo… przedsiębiorcy, którzy będą korzystać ze zwolnień podatkowych, będą musieli tworzyć bardziej atrakcyjne etaty. Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało projekt, chodzi o jakość, nie ilość. Oprócz m.in. odejścia od ograniczeń terytorialnych czy limitu działania zwolnień podatkowych do 2026 r. (więcej w ramce) przepisy likwidują wymóg dotyczący liczby miejsc pracy, które powinien stworzyć przedsiębiorca. Jednak firmy, które będą się ubiegać o decyzję o wsparciu, będą musiały spełnić kryteria jakościowe. Wśród nich bardzo wiele wymogów dotyczy tworzenia zaawansowanych i dobrych miejsc pracy. Firmy mają zatrudniać co najmniej 70 proc. osób na umowy o pracę i oferować wszystkim pracownikom szkolenia.

Przedsiębiorcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych powinni tworzyć wysokopłatne miejsca pracy (średnie wynagrodzenie brutto przewyższające średnią w sektorze przedsiębiorstw) i oferować wszystkim zatrudnionym dodatkowe świadczenia pracownicze. W przypadku inwestycji przemysłowych miejsca pracy mają być wyspecjalizowane (poświadczone dyplomem lub świadectwem), a inwestor może dostać punkty za bezpłatne szkolenie uczniów. Przyjęty przez rząd projekt oznacza rewolucję w SSE, która — jeśli prace parlamentarne przebiegną po myśli rządu — wejdzie w życie na przełomie marca i kwietnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / W strefach ważna jakość, a nie ilość