W stronę wyspy energetycznej

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej pomoże miastu uzyskać dużą samowystarczalność energetyczną i poprawić jakość powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Przedstawiciele samorządu Jeleniej Góry oraz firm Polski Solar i Maf Energy kilka dni temu podpisali porozumienie o utworzeniu klastra. Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej zajmie się Fundacja Polski Solar Holding. Jako koordynator będzie także przygotowywała i harmonizowała realizowane w klastrze inwestycje i wdrażała działania dystrybutora energii na lokalny rynek. Fundacja będzie także inicjowała badania i kampanie społeczne związane z edukacją i zrównoważonym rozwojem. Natomiast firma Maf Energy będzie operatorem organizacyjnym, który zaprojektuje i wybuduje niezbędne instalacje. Teraz w ramach inwestycji związanych z Jeleniogórskim Klastrem Energii Odnawialnej, w mieście możliwa się stanie produkcja energii z odnawialnych źródeł, na przykład ze słońca, geotermii czy odpadów.

UMOWA: Porozumienie o powołaniu Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej podpisali (od lewej) Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, i Filip Wiśniewski, prezes Fundacji Polski Solar Holding.
Zobacz więcej

UMOWA: Porozumienie o powołaniu Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej podpisali (od lewej) Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, i Filip Wiśniewski, prezes Fundacji Polski Solar Holding. Fot. ARC

— Możliwość pozyskiwania czystej odnawialnej energii jest dla Jeleniej Góry wyjątkowo ważna, więc decyzja o naszym udziale w powstaniu klastra jest oczywista. Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele przedsiębiorstw. Klaster energetyczny nie jest jedynym naszym pomysłem na pozyskiwanie energii, ale każde, nawet najmniejsze uzupełnienie dostaw energii, eliminujące w dodatku zagrożenie dla środowiska, jest w sytuacji Jeleniej Góry nie do przeszacowania — mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

W klastrze planowana jest m.in. budowa Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, czyli elektrowni fotowoltaicznej składającej się z prawie 30 tys. paneli. Będą miały 10 MW mocy. Wyprodukują około 10 800 MWh energii rocznie. Inwestycja jest planowana przy Trasie Czeskiej na 26-hektarowej działce wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł netto. Członkowie klastra chcą, by w przyszłości energia wyprodukowana z odnawialnych źródeł zbliżyła się do stopnia zużycia w powiecie jeleniogórskim.Wszystko po to, by stał się on tak zwaną wyspą energetyczną, czyli uzyskał całkowitą samowystarczalność.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Jelenią Górą. Powstanie klastra znacząco przyczyni się do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki temu polepszy się czystość powietrza, a według wstępnych szacunków ceny energii dla mieszkańców mogą spaść nawet o 20 proc. — uważa Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding. Podobnego zdania jest Filip Wiśniewski, prezes firmy Maf Energy.

— Zawarte porozumienie jest doskonałym przykładem tworzenia silnych lokalnych partnerstw nastawionych na rozwój i współpracę. Źródła odnawialne i rozproszone to przyszłość sektora energetycznego. Dlatego tak ważna jest współpraca w tej dziedzinie — podkreśla. Zasady funkcjonowania lokalnych systemów zasilania, zwanych klastrami energii, reguluje znowelizowana w 2016 r. ustawa o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z nią obszar jego działania nie może przekraczać granic powiatu lub pięciu gmin. Dalekosiężnym celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / W stronę wyspy energetycznej