W styczniu 2005 r. poselska debata nad NFI

opublikowano: 17-11-2004, 17:30

W drugiej połowie stycznia 2005 r. posłowie zapoznają się z informacją resortu skarbu i ekspertyzą w sprawie programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu jej przewodniczący Kazimierz Marcinkiewicz (PiS).

W środę komisja skarbu zajęła się zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o NFI. Rząd proponuje, by zlikwidować Fundusz Prywatyzacji. Na rachunek tego funduszu wpływały środki ze sprzedaży świadectw udziałowych oraz przychody z posiadanych przez Skarb Państwa akcji NFI, w tym z dywidendy oraz ze sprzedaży takich akcji.

Rząd zaproponował, by środki, które dotychczas wpływały do Funduszu Prywatyzacji, trafiały bezpośrednio do budżetu państwa. Wiceminister skarbu Przemysław Morysiak argumentował, że likwidacja funduszu zwiększy przejrzystość finansów publicznych.

Posłowie komisji skarbu przyjęli projekt bez poprawek. Obecnie trafi on do drugiego czytania.

Ustawa o NFI została uchwalona 30 kwietnia 1993 r. Program NFI miał umożliwić uczestniczenie w prywatyzacji wszystkim zainteresowanym obywatelom.

15 NFI utworzono 15 grudnia 1994 r. w formie spółek akcyjnych i zarejestrowano w marcu 1995 r. Pierwsza faza programu polegała na wniesieniu akcji spółek do NFI i została zakończona w czerwcu 1996 r. Skarb Państwa wniósł do programu 512 spółek.

Pakiet 33 proc. akcji każdej z 512 spółek wniesiony został do jednego z NFI jako pakiet wiodący, 27 proc. akcji zostało podzielone pomiędzy pozostałe 14 funduszy i wniesione do nich jako pakiet mniejszościowy stanowiący ok. 1,93 proc. akcji danej spółki. Do 15 proc. akcji każdej ze spółek zostało nieodpłatnie udostępnionych uprawnionym pracownikom tych spółek. Pozostałe akcje wniesionych spółek (ok. 25 proc.) zachował Skarb Państwa.

Druga faza programu NFI polegała na dystrybucji Powszechnych Świadectw Udziałowych (PŚU) oraz dopuszczeniu akcji NFI do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ten etap zakończył się ostatecznie 31 grudnia 1998 r., kiedy to straciły ważność świadectwa udziałowe, czyli zakończył się proces wymiany PŚU na akcje funduszy. Rozpoczęcie notowań NFI na giełdzie miało miejsce w czerwcu 1997 r.

Działalność Narodowych Funduszy Inwestycyjnych jest przewidziana na okres 10 lat, czyli - teoretycznie - ma potrwać do końca 2004 roku. Następnie, zgodnie ze statutami funduszy, NFI mogą przekształcić się w fundusze inwestycyjne działające na zasadach ogólnych.

Ze względu na połączenia i przekształcenia obecnie działa 14 NFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W styczniu 2005 r. poselska debata nad NFI