W styczniu odbędą się tylko trzy aukcje

Marek Knitter
opublikowano: 02-01-2003, 00:00

Inwestorzy w styczniu mogą liczyć na trzy przetargi obligacji hurtowych 2-, 5- i 10-letnich. Łączna szacowana podaż w pierwszym miesiącu tego roku to 5,5-6 mld zł. Plany aukcji na 2003 r. mają m.in. przybliżyć nasz rynek do standardów Unii Europejskiej.

Kalendarz emisji obligacji skarbowych sprzedawanych na przetargach w 2003 r. ma umożliwić stworzenie dużych, płynnych emisji obligacji średnio- i długoterminowych, przy jednoczesnym ograniczeniu związanego z nimi ryzyka refinansowania. Oznacza to, że terminy obsługi i wykupu nowych emisji przypadają na miesiące mniej obciążone płatnościami z tytułu obsługi obecnego zadłużenia. Zmianie również ulegają terminy rozliczeń. Przyjęcie daty rozliczenia i daty wykupu dla obligacji 5- i 10-letnich będzie przypadać na 24 dzień miesiąca, natomiast w przypadku 2-letnich będzie to 12 dzień.

W całym 2003 r. zaplanowano 12 przetargów obligacji 2-letnich (w pierwsze środy miesiąca), 9 przetargów obligacji 5-letnich (w trzecie środy miesiąca), 4 przetargi obligacji 10-letnich (w drugie środy miesiąca) i 2 przetargi obligacji 20-letnich (w drugie środy miesiąca). Resort finansów zamierza kontynuować emisje obligacji danej serii do czasu osiągnięcia przez nią równowartości około 5 mld euro (około 20 mld zł) według nominału. W tym miesiącu odbędą się przetargi dwu-, pięcio- i dziesięcioletnich papierów. Aukcja obligacji 20-letnich spodziewana jest dopiero w połowie roku, a druga na jesieni. Na najbliższym przetargu obligacji 2-letnich ich podaż może wynieść około 2 mld zł. Znacznie wyższej oferty należy spodziewać się w przypadku 5-letnich papierów. Szacunki wahają się w granicach 2,5-3 mld zł. Oferta obligacji 10-letnich to 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu