W świecie ze sztuczną inteligencją

  • Konrad Wojdan
opublikowano: 07-05-2016, 10:54

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w wielu sektorach gospodarczych. Coraz śmielej wkracza również do naszego codziennego życia.

W branży energetycznej algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystywane są m.in. do planowania i optymalizacji produkcji. Dedykowane rozwiązania grupują odbiorców ciepła według profili zużycia ciepła (np. domki jednorodzinne, biurowce, mieszkania w bloku) oraz w oparciu o dane historyczne z ostatnich lat przewidują zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną na kilkadziesiąt godzin w przód. Dodatkowo w inteligentny sposób sterują procesem spalania zachodzącym w dużych kotłach energetycznych, w taki sposób, aby zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery i zwiększyć sprawność wytwarzania energii (czyli wytworzyć więcej energii z tony węgla). Co więcej, dzięki sztucznej inteligencji zakład energetyczny może z wyprzedzeniem przewidzieć możliwość awarii pracującego urządzenia (np. pompy) i odpowiednio wcześnie zareagować.

Weź udział w konferencji na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze finansowym >>

Zastosowanie dla sztucznej inteligencji znalazła również współczesna medycyna. Systemy wspomagające diagnostykę i terapię, przypisują pacjentów do różnych klas (np. z innym rodzajem terapii, różnym ryzykiem wystąpienia powikłań). Przykładem zastosowania złożonych algorytmów, a dokładnie metod uczenia maszynowego, jest system opracowany w Stanach Zjednoczonych, który wspomaga lekarzy w leczeniu białaczki. Analizując dane (wywiad z pacjentem, biochemia krwi, wyniki analizy genomu, analiza literatury medycznej), system podpowiada, jaką terapię zastosować u konkretnego pacjenta. Systemy wspomagające terapię i diagnostykę będą nieodłącznym narzędziem pracy lekarzy w nadchodzącej erze medycyny spersonalizowanej.

Branżą, w której chętnie wykorzystywane są algorytmy sztucznej inteligencji jest również sektor bankowy i ubezpieczeniowy. Dziś banki i agencje ubezpieczeniowe grupują swoich klientów, aby móc do każdej grupy klientów przypisać najbardziej odpowiednią ofertę czy też określić ich zdolność kredytową.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji dotyczy nie tylko poszczególnych sektorów gospodarczych, ale również czynności, które wykonujemy na co dzień. To właśnie algorytmy rozpoznają osoby na fotografiach na Facebook’u czy odpowiadają za tłumaczenie tekstu w popularnym narzędziu Google Translate. Równie ciekawym trendem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w mobilnych aplikacjach, a dokładnie w inteligentnych asystentach (np. Siri, Google Now). Rozpoznawanie mowy zawsze stanowiło duże wyzwanie dla algorytmów komputerowych. Obecnie to zadanie wspomagane jest przez rozbudowane sztuczne sieci neuronowe (tzw. głębokie sieci neuronowe). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Wojdan, dyrektor działu B+R, Transition Technologies

Polecane