W trudnych czasach

Rafał Fabisiak
opublikowano: 02-03-2009, 00:00

W czasie kryzysu trudno inwestować. Gdzie zatem mali i średni przedsiębiorcy mogą znaleźć pieniądze na rozwój?

Gdy kredyt dostępny dla wybranych, uciekają i dotacje

W czasie kryzysu trudno inwestować. Gdzie zatem mali i średni przedsiębiorcy mogą znaleźć pieniądze na rozwój?

Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) pogorszyła się z nadejściem kryzysu. Zdaniem Tomasza Chmieleckiego, prezesa firmy Euro Grant Consulting, banki, które wywiesiły tabliczki "kredytów brak", przyczyniają się do pogłębienia trudności. Tymczasem małe i średnie firmy są szczególnie podatne na wszelkie wahania koniunktury.

Banki się okopały

Już od kilku miesięcy instytucje finansowe stosują restrykcyjną politykę w stosunku do firm, ubiegających się o kredyt.

— Banki kupują wysoko oprocentowane papiery dłużne skarbu państwa i nie są zainteresowane akcją kredytową — komentuje Tomasz Chmielecki.

Brak finansowania zewnętrznego to obecnie główny problem sektora MSP. Dlatego większość tych firm wstrzymuje inwestycje.

Tymczasem, jak podkreśla Piotr Węcławik, dyrektor regionu Warszawa w firmie Faber Consulting, specjalizującej się w doradztwie dotyczącym dotacji unijnych, dla znacznej części małych firm skorzystanie ze źródeł finansowania zewnętrznego to warunek niezbędny ubiegania się o wsparcie z UE.

Bez kredytu – bez dotacji

Jeśli zaś chodzi o unijne pieniądze, to jako najatrakcyjniejsze dla MSP eksperci wskazują Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG) oraz Regionalne Programy Operacyjne (RPO). W ramach PO IG podkreślają znaczenie najpopularniejszych priorytetów, czyli 4. i 8. Natomiast wśród działań skierowanych do MSP w obrębie RPO wyróżniają wsparcie przy dostosowaniu przedsiębiorstw do wymagań ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii i inwestycji nakierowanych na rozwój nowoczesnych technologii.

Jak twierdzi Tomasz Chmielecki, w czasie kryzysu nie ma lepszej metody finansowania inwestycji jak dotacje. Otrzymanie bezzwrotnego dofinansowania zakupów inwestycyjnych jest najlepszym panaceum na kryzys.

Niestety, także w przypadku dotacji unijnych są pewne ograniczenia.

— Żeby skutecznie aplikować o środki unijne, należy wykazać się zasobami finansowymi, niezbędnymi do realizacji inwestycji. Od 2009 r. dotacja w niewielkiej części może być wypłacona w formie zaliczki. Większość środków przedsiębiorcy otrzymują jako refundację poniesionych wydatków inwestycyjnych. Oznacza to, że muszą mieć środki własne lub kredyt na realizację inwestycji. Reasumując, jak nie ma kredytu, to nie ma dotacji — podkreśla Tomasz Chmielecki.

Barierą w ubieganiu się o fundusze europejskie jest również minimalna wartość projektów, która w niektórych przypadkach wynosi nawet 8 mln zł.

Dodatkowym minusem jest to, że pieniądze unijne wprawdzie można przeznaczyć na środki trwałe, ale wyłącznie związane z charakterem działania, z którego uzyskuje się dotacje.

Recepta

Chociaż z pozyskiwaniem środków na inwestycje nie jest łatwo, eksperci podkreślają, że warto się o nie starać. Szczególnie w przypadku dotacji unijnych, które stanowią porządny zastrzyk finansowy dla sektora MSP.

— Przedsiębiorcy, którzy planują realizację projektów współfinansowanych z budżetu UE, powinni zapoznać się przede wszystkim z dokumentami programowymi, które wskazują, jakie inwestycje mogą uzyskać wsparcie. Warto korzystać z usług profesjonalnych doradców, którzy usługę wstępnej weryfikacji wykonują nieraz bezpłatnie. Nawet z pozoru interesujący pomysł może czasem "nie pasować" do dotacji, a wystarczy niewiele w nim zmienić, aby szanse na dofinansowanie wyraźnie wzrosły — radzi Piotr Węcławik

Tomasz Chmielecki zwraca natomiast uwagę, że jak każdy kryzys, tak i ten kiedyś się skończy i właśnie ci przedsiębiorcy, którzy będą w stanie wzmocnić swój potencjał, wprowadzić innowacyjne technologie, wyjdą z niego zwycięsko.

Ważne terminy

Najbliższe nabory wniosków w działaniach PO IG dla małych i średnich firm:

Działania 1.4-4.1 "Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac". Nabór wniosków rusza od 9 marca.

Działanie 4.4 "Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym". Termin zakończenia składania wniosków – 15 kwietnia.

Rafał Fabisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu