Czytasz dzięki

W tygodniu FOMC nerwowo jak zwykle

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 27-07-2015, 09:42

Klimat inwestycyjny na otwarciu tygodnia budowany jest w oparciu o spadające ceny surowców, obawy o chiński wzrost gospodarczy i niepewność o najbliższe decyzje Fed. Mieszanka ta rozdziera USD, podtrzymuje presję na walutach surowcowych i daje wsparcie dla bezpiecznej przystani - JPY. EUR ma wsparcie w postaci redukcji krótkich pozycji.

W nocy na rynek nie trafiły żadne istotne informacje, ale tym, co przyciąga uwagę, jest tąpnięcie na chińskiej giełdzie. Do słabego odczytu indeksu PMI dla chińskiego przemysłu w piątek dziś dochodzą dane o spadku zysków przedsiębiorstw przemysłowych (w czerwcu -0,3 proc. r/r, poprz. 0,6 proc.). Indeks w Szanghaju pikuje ponad 6 proc., gdyż inwestorzy nie wierzą, że chińskie władze będą w stanie sztucznie podtrzymać wzrosty. Pogarszający sentyment przelewa się na europejskie otwarcie, co paradoksalnie może wspierać euro, gdyż im więcej niepewności na rynku, tym mniejsza chęć inwestorów do utrzymywania ryzykownych inwestycji, a tutaj dominują krótkie pozycje w unijnej walucie. Ostatni raport CFTC wskazał, że krótka pozycja netto na EUR/USD wróciła do poziomów z początku czerwca, ale to może się szybko zmienić, gdyż kapitał krótkoterminowy bywa strachliwy. Ta strachliwość może być potęgowana przez niepewność o to, czy w środę Fed zasygnalizuje, że jest gotowy do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Rynkowa wycena pierwszej podwyżki we wrześniu wynosi obecnie 40-50 proc., co otwiera drogę do reakcji w obu kierunkach.

Uważamy, że Fed raczej podtrzyma stanowisko, że każde posiedzenie może przynieść start zacieśniania, ale decyzja pozostanie uzależniona od napływających danych. Przedwczesne deklarowanie chęci do podwyżki ryzykuje wyprzedzające umocnienie USD i wzrost rentowności obligacji, co może zdławić ożywienie gospodarcze. Dodatkowo obserwowana presja sprzedażowa na rynku surowców dodaje obaw o odbicie inflacji w USA w średnim terminie. Rozczarowanie brakiem konkretów w komunikacie FOMC może ciążyć na dolarze, jednakże po rynku nie widać, aby inwestorzy przesadnie pozycjonowali się pod jastrzębi wydźwięk FOMC, zatem reakcja powinna być umiarkowana.

W poniedziałkowym kalendarium o 10:00 mamy niemiecki indeks Ifo. Sentyment przedsiębiorców może być jeszcze obciążony obawami o efekt grexitu (co widać było w piątek w słabszych PMI), co ogranicza silne zaskoczenie in plus. Po południu uwagę przyciągną dane o czerwcowych zamówieniach a dobra trwałego użytku (14:30), gdzie spodziewane jest odbicie o 3,2 proc. m/m po majowych spadkach o 1,8 proc. Mniej zmienne, bo oczyszczone z wahań zamówień na środki transportu, dane bazowe mają wskazać na kontynuację wzrostu (prog. 0,5 proc.). Dane o zamówieniach będą ostatnią pulą informacji składowych do wstępnego odczytu PKB za drugi kwartał, który poznamy w czwartek.
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane