W tym tygodniu na giełdach w USA możliwe spadki

Bank Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 17-09-2001, 07:42

NOWY JORK (Reuters) - W poniedziałek po czterech dniach przerwy giełda na Wall Street ponownie wskaże kierunek, w którym podążą rynki wstrząśnięte wtorkowym atakiem na centrum światowej gospodarki. Perspektywy wydają się jednak dość pesymistyczne.

Z powodu obaw przed nasileniem się przemocy europejskie indeksy straciły w piąek ponad pięć procent i znalazły się na najniższych poziomach od blisko trzech lat.

"Jest prawdopodobne, że poniedziałkowe sesje zaczną się od spadków. Potem może dojść do niewielkiego wzrostu, ale nie na tyle by tydzień przebiegł pomyślnie" - powiedział Matthew Norris, portfolio manager z Advantus Capital Management w Minneapolis.

"Inwestorzy będą się zastanawiać, jak te ataki wpłyną na spółki znajdujące się w ich portfelach. Najpierw wycofają trochę pieniędzy i pomyślą trochę zanim ponownie je zainwestują. Nie jesten zbyt optymistycznie nastawiony" - dodał.

W niedzielę wiceprezydent Dick CHaney stwierdził, że gospodarka amerykańska jest mocna i chociaż kraj może znajdować się juś w stanie recesji, ot jego zdaniem poprawy sytuacji należy spodziewać się już pod koniec tego roku.

"Spodziewamy się odrodzenia gospodarczego pod koniec tego roku po spowolnieniu przez które przeszliśmy i jestem przekonany, że tak się stanie" - powiedział Cheney podczas programu "Spotkanie z Prasą" w sieci NBC.

Każdy ruch na światowych rynkach zależy od tego, czy Nowojorska Gieła Papierów Wartościowych (NYSE), Nasdaq i Amerykańska Giełda Papierów Waertościowych (AMEX) rozpoczną notowania w poniedziałek o godzinie 15.30 czasu warszawskiego.

Podczas konferencji prasowej w sobotę szef NYSE Richard Grasso powiedział, że najważnieszy test systemów łączności powiódł się.

Od czasu ataku pracownicy giełd Nasdaq i NYSE wspomagają operatora telekomuniacyjnego Verizon Communications oraz firmę energetyczną Consolidated Edison przy prowadzonych pracach naprawczych.

WYNIKI I DANE MAKROEKONOMICZNE

Wśród najważnieszych spółek, które w tym tygodniu opublikują wyniki finansowe znajdą się General Mills w poniedziałek, a w środę Adove Systems i 3Com Corp. W czawartek kolej przyjdzie na FedEx, Morgan Stanley, Palm i Nike.

Wśród ważnych danych makroekonomicznych należy wymienić wtorkowe dane o inflacji w sierpniu. Zdaniem analityków ceny detaliczne wzrosły o 0,2 procent po spadku o 0,3 procent w sierpniu.

Z uwagą obserwowane będzie również czwartkowe wystąpienie na Kapitolu Alana Greenspana. Szef amerykańskiego banku centralnego będzie mówić o stanie systemu finansowego USA.

W ostatnich dniach Fed wpompował do systemu bankowego ogromne ilości gotówki, w tym aż 81,25 milairda dolarów w piątek.

CZYNNIKI STABILIZACYJNE

Wtorkowe ataki nasiliły pesymizm na rynkach, gdzie inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że gospodarka amerykańska pogrąży się w recesji.

W sobotę linie lotnicze Continental Airlines poinformowały, że zamierzają zwolnić 12.000 pracowników oraz nie wykluczają możliwości ogłoszenia bankructwa. Na skutek ataków terrorystycznych wstrzymano ruch lotniczy w USA.

Jednak w ciągu ostatnich dni nie zabrakło również czynników optymistycznych. Wśród nich wymienia się możliwość kolejnej redukcji stóp procentowych, a także rosnące wśród Amerykanów patriotyzm.

Niektóre spółek, w tym Cisco Systems zdecydowały się na wykup cześci swoich akcji, co może przyczynić się do ustabilizowania ich cen. Aby ułatwić ten proces komisja papierów wartościowych uchyliła cześć restrykcji.

Akcje zniżkowały w ostatnich dniach, a inwestorzy lokowali swoje fundusze w metalach szlachetnych, paliwach oraz amerykańskich obligacjach skarbowych. Natomiast kurs dolara wobec euro spadł w piątek do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

"Inwestorzy zagraniczni wyraźnie tracą nerwy, co odzwieciedla się w spadku dolara. To jasne jak słońce, że wszyscy już pogodzili się ze spadkiem tempa wzrostu gospodarczego" - powiedział Peter McTeague z Greenwich Capital Markets.

RUCH ZE STRONY FED?

Obniżka stóp procentowych mogłaby pomóc notowaniom na giełdzie, chociaż siedem dotychczasowych obniżek niewiele pomogło nastrojom na rynku.

W piątkowej notatce analitycy Bear Stearns napisali, że Fed może obniżyć stopy przed początkiem sesji w poniedziałek.

"Mamy nadzieję, że Fed znacząco obniży stopy, zanim handel na giełdzie zostanie wznowiony. Nawet gdyby wydarzenia z 11 września nie zaszły, istnieje silny ekonomiczny argument za niższymi stopami procentowymi" - uważają czołowi ekonomiści Bear Stearns Wayne Angell i John Ryding.

"Nie widzimy ryzyka wzrostu inflacji związanego z agresywną obniżką stóp. Rynek kontraktów terminowych liczy na znaczną obniżkę stóp przez Fed" - piszą ekonomiści.

Jednak zdaniem innych analityków głównym zadaniem Fedu jest obecnie dostarczanie wystarczających funduszy, które pozwolą na sprawne funkcjonowanie systemu finansowego.

ŚWIĘTOWANIE ODWETU

Zdaniem niektórych ekspertów inwestorzy mogą na moment zapomnieć o ekonomicznych konsekwencjach ataku i zamiast tego oczekiwać ewentualnego odwetu ze strony amerykańskich sił zbrojnych.

"Pytanie brzmi, czy ataki te na dłuższy czas odmienią sytuację na rynku. Naszym zdaniem ataki terrorystyczne nie mają bezpośrednich konsekwencji ekonomicznych, które mogłyby na stałe odmienić sytuację gospodarczą i rynkową" - uważa Charles Blood z Brown Brothers Harriman.

Udany pościg za odpowiedzialnym za ataki, może nawet popchnąć indeksy do góry, uważa Edward Yardeni z Deutsche Banc Alex Brown w Nowym Jorku.

"Jeżeli Stany Zjednoczone zdołają szybko schwytać członków komórki terrorystycznej, w tym tych na Bliskim Wschodzie, indeksy mogą się odbić. Pozytywne odziaływanie może mieć rówież fakt, że kraje świata staną ramię w ramię do walki z terroryzmem" - uważa Yardeni.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Ochrony Środowiska SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W tym tygodniu na giełdach w USA możliwe spadki