W USA Nasdaq ostro do góry, Dow Jones spada

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia
opublikowano: 17-01-2001, 17:13

NOWY JORK (Reuters) - Akcje spółek technologicznych w USA rosły podczas środowej sesji dzięki dobrym wynikom kilku firm z sektora i nadziejom, że niska inflacja pozwoli wkrótce Bankowi Rezerwy Federalnej po raz kolejny obniżyć stopy procentowe.

Po początkowej zwyżce spadać zaczęły natomiast kursy tradycyjnych blue- chipów. Powodem były wyniki kwartalne wchodzącego w skład indeksu Dow Jones koncernu Minnesota Mining&Manufacturing, które okazały się gorsze od oczekiwanych.

Nasdaq Composite wzrósł o 4,31 procent do 2.731,45 punktu. Dow Jones stracił 0,36 procent i spadł do 10.614,03 punktu.

Inwestorzy najwyraźniej zignorowali natomiast fakt, że największy na świecie producent procesorów Intel zaledwie zrealizował i tak obniżone już prognozy na czwarty kwartał ubiegłego roku i dodatkowo ostrzegł, że sprzedaż w pierwszym kwartale spadnie o 15 procent.

Wzrosły kursy kilku dużych spółek technologicznych, których wyniki kwartalne okazały się lepsze od przewidywanych, między innymi potentata w sektorze infrastruktury sieciowej - Juniper Networks.

Nastroje inwestorów wyraźnie poprawiły się także po publikacji danych o grudniowej inflacji, która, zgodnie z oczekiwaniami, wyniosła 0,2 procent. Według analityków oznacza to, że Fed może się teraz skupić na podtrzymywaniu wzrostu gospodarczego, nie ryzykując wzrostu inflacji.

Następne posiedzenie Fed przewidziane jest na 30-31 stycznia.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA Nasdaq ostro do góry, Dow Jones spada