W USA tradycyjne negocjacje

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 24-05-2023, 16:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ostatnich latach inwestorzy kilkukrotnie musieli mierzyć się z podwyższaniem limitu zadłużenia w USA, który zwyczajowo stanowi test na jakie ustępstwa może pójść rząd. Tym razem teatr ten ma  dwóch głównych aktorów – Joego Bidena i Kevina McCarthy’ego.

Konrad Ryczko, DM BOŚ
Konrad Ryczko, DM BOŚ
Łukasz Głowala

Lekka korekta na rynkach, jaką obserwowaliśmy w środę, była efektem tego, że kolejna runda negocjacji zakończyła się fiaskiem. Zmiany notowań nie są jednak znaczne, gdyż - jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród zarządzających z USA - inwestorzy oczekują osiągnięcia "za pięć dwunasta”. Atmosferę podgrzewają jednak słowa Janet Yellen o wstrzymaniu płatności z tytułu obligacji od 1 czerwca i przecieki dotyczące badania scenariuszy opóźnienia transferów ze strony kluczowych instytucji.

Mimo iż rynek spodziewa się szczęśliwego finału, jest to dobry pretekst do wygenerowania krótkoterminowego podbicia zmienności. Indeksy kontynuują co prawda marsz na północ, jednak dynamika ruchu zauważalnie spadła. Rynek w dalszym ciągu spodziewa się miękkiego lądowania w USA. Z drugiej strony oczekiwania wobec dynamiki zysków na akcję firm oscylują w granicach zera. Świadczy to o tym, że obecne zwyżki nie mają zbyt solidnych fundamentów, a ewentualna zmiana koncepcji (np. w zakresie polityki Fedu) może skutkować dynamicznymi ruchami. W tle warto wspomnieć o utrzymującej się sile złotego, wynikającej po części z działań Ministerstwa Finansów i nadwyżki na rachunku bieżącym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane