W USA wzrosty dzięki dobrym wynikom blue chipów

(Marek Druś)
opublikowano: 18-11-2005, 16:45

Giełdy w USA rozpoczęły sesje wzrostami. Nastroje inwestorów poprawiły dobre wyniki i prognozy Hewlett-Packarda i podwyższenie prognoz przez General Electric. Ożywienie wywołała także kolejna akwizycja Cisco Systems. Wysoki poziom cen może jednak skłonić inwestorów do realizacji zysków.

Giełdy w USA rozpoczęły sesje wzrostami. Nastroje inwestorów poprawiły dobre wyniki i prognozy Hewlett-Packarda i podwyższenie prognoz przez General Electric. Ożywienie wywołała także kolejna akwizycja Cisco Systems. Wysoki poziom cen może jednak skłonić inwestorów do realizacji zysków.

Optymizm amerykańskich inwestorów nie słabnie. W czwartek Nasdaq osiągnął czteroletnie maksimum, a S&P 500 wzrósł do poziomu nie notowanego od sierpnia. Drugi z indeksów zaczął piątkowe notowania zwyżką, która wywindowała jego wartość do pułapu z czerwca 2001 roku.

General Electric mocno drożeje w związku z podwyższeniem prognozy zysku, dywidendy i kwoty przeznaczonej na wykup akcji. To wszystko to skutek sprzedaży wchodzącej w skład koncernu spółki reasekuracyjnej. Kupi ją za 6,8 mld USD Swiss Re.

Mocno idzie w górę cena papierów General Motors. Poza ich niską ceną zachętą okazała się ponowne zapewnienie przez prezesa Ricka Wagonera, że nie planue upadłości w celu skuteczniejszej restrukturyzacji koncernu.

Akcje Hewlett-Packarda drożeją po wyższej od rynkowej prognozie zysku kwartalnego. Dodatkową zachętą są dobre wyniki spółki po trzech minionych miesiącach.

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones najmocniej tanieją akcje Walt Disney. Drugi na świecie koncern medialny poinformował o ponad 25 proc. spadku zysku netto w związku ze słabymi wynikami osiągniętymi przez wyprodukowane przez niego filmy.

Na rynku spółek technologicznych tanieją akcje Cisco Systems. Wiąże się to z wiadomością o przejęciu przez niego za 6,9 mld USD Scientific-Atlanta, drugiego w USA producenta terminali telewizji kablowej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane