Czytasz dzięki

W Warszawie nie trudno o posadę

opublikowano: 29-08-2017, 22:00

W końcu lipca stopa bezrobocia rejestrowanego w naszej stolicy wyniosła 2,5 proc., wynika z informacji podanych przez Urząd Statystyczny w Warszawie.

W całym województwie mazowieckim wskaźnik wyniósł 6,3 proc., wobec średniej dla całego kraju na poziomie 7,1 proc. Warszawa nie od dziś chwali się ponadprzeciętnymi osiągnięciami na polskim rynku pracy, ale też nie można powiedzieć, że spoczęła na laurach. W ciągu roku stopa bezrobocia spadła tu o 0,6 pkt. proc., a liczba zarejestrowanych bezrobotnych o 18,5 proc. (na koniec lipca było ich nieco ponad 30 tys.). Aby przekonać się o tym, że Warszawa stanowi centrum dowodzenia mazowieckiego rynku pracy, wystarczy sięgnąć do statystyk dotyczących zatrudnienia. Jak podaje urząd, zatrudnieni w Warszawie stanowią aż 71,4 proc. zatrudnionych w całym województwie. Na tle woj. mazowieckiego Warszawę wyróżnia mniejsze przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w lipcu 1040,5 tys. dla Warszawy, wobec 1456,9 tys. w całym województwie). Zarobki są jednak wyższe. W lipcu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło 5699,39 zł. W woj. mazowieckim było to 5388,73 zł, a w Polsce 4501,52 zł. Najwyższymi zarobkami mogą pochwalić się pracownicy zatrudnieni w branży informacja i komunikacja. W lipcu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło tu około 8,5 tys. zł w Warszawie, w całym województwie mazowieckim — 8,4 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane