Wakacje blisko domu

Marta Sieliwierstow
27-06-2011, 00:00

Zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, a linie lotnicze umożliwiły tanie podróżowanie po Europie, Polacy chętnie spędzali wakacje na działkach.

Według opublikowanych w kwietniu wyników sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej 12 proc. ankietowanych to posiadacze działek rekreacyjnych z domem letniskowym. Doradcy agencji Metrohouse Partnerzy twierdzą, że zainteresowanych kupnem takich nieruchomości może być nawet kilka razy więcej, ponieważ wraz ze wzrostem cen usług turystycznych i z powodu braku rozwiniętej infrastruktury w wielu atrakcyjnych rejonach wraca moda na spędzanie wakacji na własnej działce.

— Największą popularnością cieszą się działki nabywane "na przyszłość", na których właściciele planują w ciągu kilku lat budowę domu rekreacyjnego — mówi Piotr Spychała, dyrektor oddziału Metrohouse Partnerzy w Olsztynie.

Niegdyś mianem działek rekreacyjnych określano tylko grunty nad jeziorami. Z biegiem lat ta definicja uległa zmianie. Obecnie kupowane działki wakacyjne to często siedliska, domy całoroczne w atrakcyjnym otoczeniu, ale niekoniecznie nad jeziorem.

Różnorodność krajobrazu

Im bliżej znanej miejscowości, wody i różnych atrakcji turystycznych, tym większe zainteresowanie potencjalnych nabywców. Na atrakcyjność ziemi wpływa też odległość od większych miast. Ludzie szukający działek rekreacyjnych często kierują się czasem dojazdu, który nie powinien być dłuższy niż 1,5 do 2 godzin od miejsca stałego zamieszkania. Tradycyjnie najczęściej wybieranymi rejonami są Warmia i Mazury, Pomorze, Kaszuby, Podhale, a także Podlasie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, okolice Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Inwestycja dla rozważnych

Niełatwo określić potencjalną wartość inwestycyjną kupowanej działki rekreacyjnej. Informacje na temat transakcji sprzedaży (najczęściej bezpośrednio) są bardzo ograniczone. Zaletą kupna kawałka gruntu rolnego z przeznaczeniem na działkę rekreacyjną może być, obok stabilnego wzrostu cen ziemi, także wzrost wartości działki w wyniku czynionych na niej inwestycji, takich jak ogrodzenie, nasadzenia, aranżacja przestrzeni, doprowadzenie mediów. Takie zmiany mogą spowodować, że po kilku latach niedoceniany wcześniej kawałek ziemi, kupiony po atrakcyjnej cenie, staje się ciekawą ofertą na sprzedaż.

O ile jednym z podstawowych czynników zachęcających do inwestowania na rynku mieszkaniowym jest atrakcyjna cena metra kwadratowego, o tyle w przypadku działek niska cena może być złudna. Dlatego inwestując w zakup działki rekreacyjnej z zamiarem jej sprzedaży w następnych kilku-, kilkunastu latach, należy brać pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność turystyczną okolicy, do- stęp do różnych form rekreacji, planowany rozwój infrastruktury. To konieczne warunki, by myśleć o stabilnym wzroście wartości nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Wakacje blisko domu