Czytasz dzięki

Wałbrzyska strefa ściągnęła 16 firm

opublikowano: 02-10-2019, 22:00

Ponad 700 mln zł wydadzą firmy, które otrzymały decyzje o wsparciu od Invest Parku. W toku są rozmowy z kilkunastoma.

Invest Park z Wałbrzycha jest zwykle w czołówce 14 spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE). W ubiegłym roku wydał 48 decyzji i zezwoleń, a firmy zadeklarowały najwyższe nakłady: prawie 4,5 mld zł oraz 1,4 tys. miejsc pracy. W tym roku strefa nieco zwolniła.

Wśród firm, które dostały w tym roku decyzje o wsparciu, jest
osiem dużych, trzy średnie, trzy małe i dwie mikro. Dziewięć projektów trafi na
Dolny Śląsk, pięć na Opolszczyznę, a dwa do Wielkopolski. W 11 przypadkach
firmy zwiększą zdolności produkcyjne, a w dwóch zdywersyfikują produkcję. Trzy
projekty to inwestycje greenfield. 14 firm działa w sektorze przemysłowym, a
dwie w usługowym — mówi Piotr Sosiński, prezes Invest Parku
Zobacz więcej

KTO GDZIE INWESTUJE:

Wśród firm, które dostały w tym roku decyzje o wsparciu, jest osiem dużych, trzy średnie, trzy małe i dwie mikro. Dziewięć projektów trafi na Dolny Śląsk, pięć na Opolszczyznę, a dwa do Wielkopolski. W 11 przypadkach firmy zwiększą zdolności produkcyjne, a w dwóch zdywersyfikują produkcję. Trzy projekty to inwestycje greenfield. 14 firm działa w sektorze przemysłowym, a dwie w usługowym — mówi Piotr Sosiński, prezes Invest Parku Fot. ARC

— Decyzje o wsparciu otrzymało dotychczas 16 firm. Zainwestują niemal 712,5 mln zł — mówi Piotr Sosiński, prezes Wałbrzyskiej SSE.

Największy projekt planuje LG Electronics Wrocław, który wyda 128 mln zł na fabrykę separatorów — elementów baterii do samochodów elektrycznych wytwarzanych również w Kobierzycach przez LG Chem. 120 mln zł zainwestuje Leopol Meble, który wybuduje zakład mebli tapicerowanych. Wśród tegorocznych inwestorów są także m.in. Fogo — rozbuduje zakład agregatów prądotwórczych kosztem 74,5 mln zł oraz Tristone Flowtech Poland — zainwestuje38,6 mln zł w rozbudowę zakładu aplikacji do układów chłodzenia dla silników hybrydowych, elektrycznych, benzynowych i diesli. Inwestują też firmy spożywcze. Dijo Baking wyda 49,6 mln zł na dywersyfikację produkcji warzywno-owocowej, a Pasta Food Company kosztem 80 mln zł zwiększy moce zakładu produkcji dań gotowych na bazie makaronu. Nowe fabryki zbudują też Zotefoams, producent pianek blokowych dla przemysłu motoryzacyjnego (98,2 mln zł) i Hauck Heat Treatment, który buduje zakład obróbki cieplnej (29,3 mln zł). Urośnie wrocławskie centrum usług banku UBS — do raportowania, analizy instrumentów finansowych i zarządzania inwestycjami firma doda IT. Zainwestuje 41,6 mln zł i zwiększy zatrudnienie o 170 osób.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Prowadzimy rozmowy z kilkunastoma podmiotami z sektorów motoryzacyjnego, elektromobilności, maszynowego, farmaceutycznego, spożywczego, elektronicznego, kosmetycznego i elektrycznego — mówi Piotr Sosiński.

Strefa ma pod opieką m.in. inwestycję Daimlera w Jaworze. Projekt obejmuje kilka etapów.

— Etap I to budowa zakładu produkcyjnego silników w Jaworze. Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie zrealizowanej w części inwestycji i przygotowuje się do uruchomienia produkcji silników. W najbliższym czasie siedziba firmy zostanie przeniesiona z Legnicy do Jawora — mówi prezes Invest Parku.

Etap II to budowa zakładu produkcji baterii elektrycznych do samochodów osobowych.

— Daimler uzyskał pozwolenia na budowę. Inwestycja jest realizowana. Etap III to budowa bocznicy kolejowej w rejonie południowo-zachodniej części podstrefy Jawor w pobliżu przystanku osobowego na linii kolejowej nr 137 relacji Legnica — Katowice. Na obecnym etapie potencjalni wykonawcy starają się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Etap IV to budowa stacji energetycznej. Tauron wybiera generalnego wykonawcę projektu wykonawczego i robót budowlanych. Wreszcie etap V to budowa przyłączy energetycznych ze stacji transformatorowej do fabryki Mercedesa, tu sprawdzane są propozycje zawarcia umowy na wykonanie prac — informuje Piotr Sosiński.

W tym roku w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawowdowego i Ustawicznego w Jaworze ruszyła pierwsza klasa patronacka Mercedes Benz Manufacturing Poland o profilu „mechatronik”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy