Walcownia w rodzinie Alchemii

Maria Trepińska
opublikowano: 07-05-2008, 07:16

Zidentyfikowaliśmy tajemniczą inwestycję Romana Karkosika. Do 16 maja Alchemia może przejąć Walcownię Rur Andrzej. Kurs giełdowej spółki zareagowało minimalnym wzrostem.

Roman Karkosik, znany inwestor giełdowy, zapowiedział na łamach wczorajszego „PB” poszerzenie grupy kapitałowej o nową spółkę.

— Negocjacje są już bardzo zaawansowane — ujawnił inwestor.

Tropy wiodą do Walcowni Rur Andrzej (WRA). Rurowy koncern na bazie chorzowskiej Huty Batory buduje należąca do niego Alchemia. Ustaliśmy, że zarząd Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), spółki skarbu państwa, która posiada prawie 70 proc. udziałów w Walcowni Rur Andrzej, podpisał na początku maja aneks do umowy z Alchemią.

— Do 16 maja sprawy powinny się rozstrzygnąć — mówi Kazimierz Kwaśniak, przewodniczący rady nadzorczej (RN) TFS.

Najpierw rada...

Do 16 maja ma zapaść decyzja, na jakich warunkach Alchemia może przejąć WRA, producenta rur produkowanych na bazie dostaw surowców z Huty Batory. Wcześniej rada nadzorcza TFS ma zapoznać się z przygotowanym przez firmę doradczą KPMG raportem w sprawie pozyskania inwestora dla WRA i Walcowni Rur Jedność (WRJ).

Według naszych informacji, dokument liczący ponad 200 stron w tym tygodniu trafił na biuro Zdzisława Gawlika, wiceministra skarbu odpowiedzialnego za hutnictwo. Pod koniec tygodnia rada nadzorcza ma wyrazić opinię i rekomendować ministrowi skarbu dalsze postępowanie z WRA i WRJ. Opinia KPMG obejmuje także wycenę WRA różnymi metodami. Zawiera również analizę ofert przejęcia WRJ przez rosyjski koncern TMK oraz Alchemię, jednak tutaj decyzja o sprzedaży walcowni będzie należała do syndyka masy upadłościowej.

…potem minister

W ocenie przewodniczącego RN TFS należy jak najszybciej doprowadzić do pozyskania inwestora dla WRA i ukończyć budowę walcowni w Siemianowicach Śląskich, która ciągnie się prawie trzydzieści lat i pochłonęła ponad 500 mln zł państwowych pieniędzy. Z dobrze poinformowanego źródła wiemy, że Roman Karkosik, który posiada 10 proc. udziałów w WRA i ponad trzy miesiące temu wyłożył na podwyższenie kapitału ponad 2 mln zł, jest zdeterminowany, aby przejąć obie walcownie. Kontrolowana już Huta Batory będzie zaopatrywała je we wsad. Inwestor spodziewa się wysokiej rentowności produktu finalnego.

Do przejęcia WRA konieczna jest zgoda resortu skarbu, jako walnego TFS. Zarząd Silesii już szykuje odpowiedni wniosek.

Na otwarciu środowej sesji akcje Alchemii zyskują niespełna 1 proc., a kurs wynosi 9,33 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Walcownia w rodzinie Alchemii