Waldemar Pawlak straci offset

PN
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

Rząd chce zabrać z resortu gospodarki kluczowy departament i przenieść go do obrony.

Premier Donald Tusk ogranicza wpływy koalicjantowi. 5 czerwca Rada Ministrów zdecydowała o przeniesieniu Departamentu Programów Offsetowych z resortu Waldemara Pawlaka do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) — ustalił „PB”. To bardzo istotna komórka z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa — departament odpowiada za kontrolę realizacji zobowiązań wobec przemysłu przez zagraniczne koncerny sprzedające uzbrojenie i sprzęt wojskowy do naszego kraju.

Obecnie monitoruje 17 umów offsetowych podpisanych w latach 2001-11 wartości około 9 mld USD. Zapis przeniesienia departamentu do MON znajdzie się w projekcie zmian dotyczących offsetu, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.

„Prace nad zmianami w projekcie, w tym również dotyczącymi przeniesienia departamentu offsetowego, trwają. Istotą rozwiązań ujętych w projekcie jest dostosowanie naszego prawodawstwa do prawa Unii Europejskiej oraz usprawnienie procesu zawierania umów offsetowych” — tłumaczy zmiany biuro prasowe rządu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kierownictwo Ministerstwa Gospodarki (MG) jest niezadowolone z pomysłu.

— To ewidentne rozgrywki w koalicji rządzącej, której ofiarami padamy — mówi „PB” wysoki rangą urzędnik resortu. Oficjalnie resort sprawy nie komentuje. „Ministerstwo Gospodarki nie zna planów ewentualnego włączenia do MON departamentu zajmującego się offsetem. Ponadto informujemy, że Departament Programów Offsetowych MG posiada ogromną wiedzę na temat funkcjonowania offsetu, negocjowania umów offsetowych oraz ich kontroli” — czytamy w piśmie przesłanym do „PB” przez biuro prasowe resortu. Planowanych zmian nie chciał też komentować resort obrony. „Minister gospodarki jest głównymrealizatorem polityki offsetowej — proces ten kształtowany jest na drodze współpracy z innymi resortami, a w szczególności z MON, MSP, MSZ, MF” — podkreśla MON, zaznaczając, że dotychczasową współpracę z MG w sprawach offsetu ocenia poprawnie.

— Zmiana może być tłumaczona duchem prawa unijnego. Nowa dyrektywa nie nakazuje jednak wprost, aby offset podlegał MON. Rodzą się też pewne obawy — jeśli MON będzie się kierował jedynie chęcią obniżenia ceny zakupu sprzętu, ograniczy to transfer technologii do Polski. Ponadto mogą być zmarnowane kompetencje ludzkie z ponad dekady doświadczeń z polskim prawem offsetowym — mówi Tomasz Szatkowski, były wiceprezes Bumaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu