Waldemar Pawlak zgotuje wam pakiet

Jarosław Królak
opublikowano: 15-01-2008, 00:00

Minister ma już kilkaset regulacji, których naprawy oczekują firmy. Kilkadziesiąt w trybie pilnym skieruje do rządu i Sejmu.

Wicepremier został zalany propozycjami zmian

Minister ma już kilkaset regulacji, których naprawy oczekują firmy. Kilkadziesiąt w trybie pilnym skieruje do rządu i Sejmu.

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, staje się bożyszczem przedsiębiorców. Jest oblegany przez przedstawicieli biznesu i słucha sugestii w zakresie zwiększenia swobody gospodarczej i ograniczenia biurokracji.

Wczoraj Business Centre Club (BCC) przedstawił Waldemarowi Pawlakowi 118 zmian prawnych. Wicepremier jest skłonny poprzeć 20 do 30 regulacji.

Pogoń za Europą

— Przekazujemy wicepremierowi takie propozycje, które można szybko, bez politycznych kontrowersji, wprowadzić w życie. Dobrze byłoby, aby nasz kraj wkrótce dogonił poziomem życia chociażby Grecję czy Portugalię — uważa Marek Goliszewski, pre- zes BCC.

— Takie informacje od organizacji pracodawców bardzo mi pomagają w opracowaniu przyjaznych dla przedsiębiorców zmian prawnych. Wkrótce wybiorę najpilniejsze i skieruję do dalszych prac legislacyjnych — mówi wicepremier.

Jako najciekawsze z listy BCC wskazał obniżenie o 50 proc. kapitałów dla spółek z o.o. oraz akcyjnych i możliwość zawieszania działalności gospodarczej. Więcej nie powiedział, gdyż spieszył się na spotkanie z prezydentem.

O stosunek wicepremiera do całości propozycji BCC, wyrażony na zamkniętym dla prasy spotkaniu, zapytaliśmy Jarosława Chałasa, eksperta prawnego tej organizacji (jego kancelaria pomagała przygotować dużą część listy propozycji rozwiązań BCC).

— Wicepremier chce najpilniejsze projekty wysyłać do Sejmu zarówno w formie projektów rządowych, jak i poselskich. Ciepło wyrażał się m.in. o naszych propozycjach skrócenia terminów w prawie budowlanym, ułatwieniach w procedurach zamówień publicznych, przekształceniach działalności gospodarczych w spółki kapitałowe, poszerzeniu katalogu kosztów uzyskania przychodu, usprawnieniu sądownictwa gospodarczego. Dużą ostrożność przejawiał natomiast w ocenie sugerowanych zmian w kodeksie pracy —informuje Jarosław Chałas.

Od przybytku nie boli

Spisy złych regulacji, kwalifikujących się do pilnej naprawy, minister gospodarki otrzymał już wcześniej z Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (tzw. czarna lista barier). To jednak nie wszystko. W czwartek dostanie zbiorczą listę postulatów od I Kongresu Pracodawców.

Czy od tego przybytku Waldemara Pawlaka nie rozboli głowa?

— Wicepremier niedawno zapowiedział, że postara się uczynić Polskę europejskim liderem pod względem wolności gospodarczej. Ma więc poważne zadanie, a naszą rolą jest go w tym wesprzeć — podsumowuje Andrzej Malinowski, prezydent KPP.

Propozycje BCC*

— Likwidacja wielu zezwoleń na działalność gospodarczą

— Rejestracja firm przez internet

— Jedno okienko dla zakładających działalność

— Ograniczenie liczby i czasu kontroli firm

— Obowiązek przygotowania przez gminy planów zagospodarowania przestrzennego do końca 2009 r.

— Zaliczanie w koszty wydatków na usługi medyczne

— Całkowite odrolnienie gruntów niskiej jakości na obrzeżach miast do końca 2010 r.

— Bezpłatne interpretacje skarbowe

— Ułatwienie pracodawcom wypowiadania umów pracownikom

— Opracowanie zasad realizacji tzw. inwestycji koniecznych

— Liberalizacja tzw. ustawy kominowej

— Ułatwienia dla realizacji partnerstwa publiczno-prywatnego

— Odpowiedzialność karna urzędników

— Odliczanie VAT w pełnej wysokości

*przykłady

Jarosław

Królak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu