Walka gmin o niższe koszty

Koszty opłat za wodę i energię pochłaniają nawet kilkanaście procent budżetu gmin — wyliczyli organizatorzy konkursu Eco-Miasto.

Aż 90 proc. krajowych samorządów uważa, że za wodę i energię budynków, którymi zarządza, płaci zdecydowanie za dużo. Miasta na ten cel wydają od kilku do nawet 11 proc. pieniędzy ze swoich budżetów. Dane te zostały zebrane na podstawie formularzy zgłoszeniowych konkursu Eco-Miasto 2013, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce we współpracy m.in. z firmą Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ich przedstawiciele zachęcają gminy do zaplanowania prac modernizacyjnych, poprzedzonych audytem energetycznym (chodzi o dokładne wyliczenie zużycia energii w poszczególnych budynkach i wyznaczenie tych ich części, które przynoszą największe straty np. ciepła). Z analiz firmy Schneider Electric, kolejnego współorganizatora konkursu, wynika, że już dzięki wdrożeniu pomiarów efektywności energetycznej w budynku szkoły można osiągnąć oszczędności na poziomie 30 proc. Natomiast zmodernizowanie wentylacji i oświetlenia tylko w jednym, właściwie wybranym pomieszczeniu (wskazanie choćby na szkolną bibliotekę) mogłoby się przyczynić do zmniejszenia kosztów utrzymania do 20 proc.

Jako przykład dobrych praktyk organizatorzy Eco-Miasta przywołują działania podjęte w Budzowie na Śląsku, gdzie wybudowana została niemal zeroenergetyczna szkoła. W budynku zostały zainstalowane pompy ciepła, przetwarzające ciepło wytwarzane m.in. przez znajdujące się w salach lekcyjnych sprzęty; zamontowano także energooszczędne okna, a na dachu — panele fotowoltaiczne. Rocznie gmina płaci za utrzymanie tej szkoły ok. 8 tys. zł. Koszty te w szkole z tradycyjnym systemem grzewczym wzrastają dziesięciokrotnie. Podobne działania przynoszą korzyści ekonomiczne, wiążą się też z ochroną środowiska.

— Dzięki nowej perspektywie finansowej na lata 2014-20 gminy mają szansę na dynamiczny rozwój. Aby z szansy tej skorzystać, konieczne jest zadbanie o to, by pieniądze na wspieranie efektywności energetycznej budynków zostały wykorzystane — zaznacza Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint- Gobain, współorganizatora konkursu.

Polskie miasta na ekoliście

Konkurs Eco-Miasta to inicjatywa Ambasady Francji w Polsce, która wraz z partnerami promuje wśród krajowych samorządów ideę zrównoważonego rozwoju. Obecnie prowadzony jest nabór do drugiej edycji konkursu. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 21 września 2014 r. Konkurs ma wyłonić gminy i związki międzygminne realizujące najciekawsze projekty z trzech kategorii: efektywność energetyczna budynków, mobilność zrównoważona oraz gospodarka odpadami (rozstrzygnięcie nastąpi w dodatkowym podziale na miasta poniżej i powyżej 100 tys. mieszkańców).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Walka gmin o niższe koszty