Walka z czasem o 350 mln zł z UE

opublikowano: 24-01-2019, 22:00

Zostało tylko kilka tygodni na zakończenie projektów e-Dowód i ISOK. Poślizg oznacza zwrot UE ogromnych pieniędzy.

W związku z opóźnieniem w realizacji projektów e-Dowód i Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK), finansowanych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, zostały one uznane za „niefunkcjonujące”. Oznacza to, że muszą zostać zakończone i rozliczone do końca marca.

Wydawanie pierwszych elektronicznych dowodów powinno się rozpocząć 4 marca. Niezakończenie projektu w terminie groził koniecznością zwrotu Unii Europejskiej kwoty blisko 150 mln zł. Projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia najpewniej uda się zrealizować w terminie, ale może nie mieć wszystkich założonych funkcjonalności.

— Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi — mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Zgodnie z założeniami e-Dowód miał umożliwiać elektroniczne podpisanie dokumentu przez obywatela w procesach online z administracją publiczną i służbą zdrowia, jak również potwierdzać obecność w procesach z m.in. z administracją publiczną i służbą zdrowia. Problem w tym, że na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) pojawiła się informacja, że nastąpiła zmiana koncepcji wykorzystania dowodów z warstwą elektroniczną w placówkach służby zdrowia.

„Aktualnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad koncepcją wykorzystania e-Dowodu przy realizacji e-recept oraz podpisywaniu dokumentacji medycznej przez lekarzy” — czytamy w prezentacji z KRMC.

Nie wiadomo, jak Komisja Europejska potraktuje to odstępstwo od założeń projektu i czy w związku z brakiem części funkcjonalności nie trzeba będzie zwracać pieniędzy UE.

Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z Państwową Wytwórnią Papierów Wartościowych informowały niedawno o zakończeniu z powodzeniem testów personalizacji blankietów e-Dowodu, a Ministerstwo Cyfryzacji o pozytywnym zakończeniu testów w Urzędzie Miasta w Ełku. Nadal trwa walka z czasem w sprawie uratowania około 200 mln zł finansowania na projekt ISOK. Od 6 listopada nad jego dokończeniem pracuje konsorcjum GISPartner, Engave oraz TPM Services. Termin zakończenia prac upływa 15 lutego 2019 r. Część została już wykonana, ale w realizacji są jeszcze: aktualizacja dokumentacji technicznej, dokumentacja planu testów odbiorowych i testy odbiorowe. Do zrealizowania natomiast pozostały szkolenia i testy odbiorowe. „W opinii kierownika projektu zamawiającego szansa na zakończenie prac w terminie aktualnie wynosi 75 proc.” — czytamy w prezentacji na KRMC.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy