Wall Street coraz wyżej

opublikowano: 11-03-2013, 21:08

Analitycy oczekiwali, że po ubiegłotygodniowym rajdzie amerykańskie giełdy dopadnie zadyszka.

Przedsesyjne notowania kontraktów terminowych i początek poniedziałkowej sesji wskazywały, że te prognozy zostaną zrealizowane. Indeksy faktycznie zaczęły dzień od przeceny, co zrzucano na karb m.in. słabszych od prognozowanych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach.

Szybko jednak do kontrataku przeszła strona popytowa wypychając wskaźniki powyżej poziomów z piątkowego zamknięcia.

Ostatecznie na zamknięciu poniedziałkowej sesji indeks Dow Jones IA rosnac o 0,35 proc. ustanowił kolejne historyczne maksimum. Wskaźnik S&P500 zyskał 0,32 proc. zaś NAsdaq zwyżkował o 0,26 proc.

Ponowne wzmocnienie obozu byków zaowocowało m.in. spadkiem wyceny The Chicago Board Options Exchange Volatility Index, zwanego „indeksem strachu” do najniższego poziomu od pięciu lat.

Przy braku istotnych danych makro, uwagę inwestorów przykuwały przede wszystkim doniesienia ze spółek.

Ponad 10-proc. aprecjacją mogły pochwalić się papiery BlackBerry (dawnej Research in Motion), kanadyjskiego producenta telefonów komórkowych. Powodem tak znaczącego wzrostu kursu były informacje dziennika Les Echos, że Lenovo Group, jeden z czołowych producentów komputerów może złożyć ofertę przejęcia spółki.

W górę szły też notowania Ford Motor. Drugi pod względem wielkości koncern motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych pochwalił się, że dostawy aut na chiński rynek wzrosły w pierwszych dwóch miesiącach roku o ponad 40 proc.

Korekcie poddawały się walory Apple. Nie była ona jednak zbyt bolesna a stało za nią przede wszystkim obniżenie rekomendacji z „kupuj” do „przeważaj” przez analityków Credit Agricole Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane