Wall Street i miedź pogrążyły indeksy GPW

05-01-2005, 16:52

Fatalna wtorkowa sesja na Wall Street zniweczyła kruchą szansę na odrobienie strat z drugiej sesji 2005 r. Po głębokich spadkach Dow Jones’a o prawie 1 proc. i Nasdaq’a o ponad 2 proc. jasnym było, że w środę indeksy GPW nie unikną zjazdu. Jednak reakcja naszego rynku wydaje się przesadzona – WIG20 zaliczył aż 2,27-proc. spadek pikując na zamknięciu do najniższego poziomu dnia 1910,33 pkt.

W kilkudniowej perspektywie należy to traktować jako sygnał sprzedaży, aczkolwiek po tak dużym spadku może pojawić się chęć do spekulacyjnego odbicia. Nawet gdyby wystapiło, to barierą będzie otwarta dziś luka bessy 1931 - 39 pkt. Ostra przecena została potwierdzona bardzo dużymi obrotami. Na całym rynku wyniosły one 625 mln zł, z czego na spółki z WIG20 przypadło 520 mln zł. Od poniedziałkowego szczytu w cenach dnia 1988,66 pkt, indeks największych spółek cofnął się już o 3,9 proc. To sporo.

Humory są złe, a to każe raczej zapomnieć o „efekcie stycznia” chociaż jeszcze dzień wcześniej można było z umiarkowanym optymizmem na niego oczekiwać. Wszystko jednak zepsuł natłok złych informacji, jakie we wtorek napłynęły na amerykański rynek: seria niepochlebnych rekomendacji, obawy o podwyższenie stóp procentowych przez Fed i wzrost cen ropy naftowej.

Na nasz rynek fatalnie wpływa ostra przecena miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali. W jej wyniku w środę kurs KGHM zleciał aż o 5,2 proc. ciągnąc za sobą resztę rynku. Obroty były bardzo duże, przekroczyły 115 mln zł. Potwierdzają się więc obawy analityków BDM PKO BP wyrażone w raporcie z 28 grudnia. Zwrócili oni uwagę, że szczyt notowań miedzi w PLN został ustanowiony w kwietniu, a wybicie ceny poniżej 10 tys. zł za tonę oznacza wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji spadku.

Zaraz po lubińskim kombinacie mocno ucierpiały też kursy Pekao SA i PKO BP, które w poniedziałek były lokomotywami wzrostu. Dwa dni później potaniały odpowiednio o 3,6 oraz 2,8 proc. Swoje trzy grosze dorzucił GTC, którego kurs (na małym obrocie) zjechał o ponad 5 proc. Tylko cztery spółki z portfela WIG20 uniknęły spadku. Orbis i Świecie zakończyły sesję bez zmian kursów, natomiast nieco podrożały Softbank i Agora, ale przy niewysokich obrotach. Wydawcy „GW” pomogła informacja, że wraz z gazetą będzie można kupić 20-tomową encyklopedię PWN, co powinno pomóc wynikom sprzedaży.

W gronie mniejszych spółek nieco zyskał kurs Boryszewa po informacji o otrzymaniu od Ministerstwa Skarbu Państwa wyłączności na negocjacje w sprawie kupna pakietu akcji Impexmetalu, o co firma Romana Karkoszka ubiega się od dłuższego czasu. O prawie 2 proc. poszedł w górę kurs Budimexu, który podpisał z Głównym Urzędem Ceł Białorusi kontrakt wartości 14 mln euro na budowę przejścia granicznego w Kukurykach. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wall Street i miedź pogrążyły indeksy GPW