Wall Street na plusie po danych z rynku pracy

PAP , DI
opublikowano: 03-05-2019, 23:38

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami. Paliwa do zakupów akcji dostarczyły inwestorom mocne dane z rynku pracy USA, które pokazały najniższe bezrobocie od pół wieku. W centrum uwagi były też wyniki spółek i rozmowy handlowe USA-ChRL.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,75 proc. do 26 504,95 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,96 proc. do 2945,64 pkt., podczas gdy Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,58 proc. do 8164,00 pkt.

Inwestorzy poznali najważniejszy tego dnia wskaźnik z amerykańskiej gospodarki - dane z rynku pracy. Są one solidne. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła bowiem o 263 tys. wobec oczekiwanych 190 tys. Stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu niespodziewanie tylko 3,6 proc., najniżej od 49 lat, wobec prognoz 3,8 proc. i 3,8 proc. w marcu. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły rdr o 3,2 proc., jak w marcu, i niżej od prognoz +3,3 proc.

Ekonomiści zwracają uwagę, że raport jest z rzędu tych, które określa się terminem "Goldilocks", czyli "złotowłosy", wskazuje bowiem na silny wzrost w amerykańskiej gospodarce, co jest ważnym sygnałem dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Pokazuje też, że inwestorzy na rynku obligacji osiągnęli zbyt agresywną wycenę obniżek stóp procentowych w USA w tym roku.

Dane z rynku pracy za kwiecień potwierdzają sugestie przewodniczącego Fed Jerome'a Powella, który oceniał, że słabość aktywności gospodarczej w USA na początku roku była przejściowa.

"Fed prawdopodobnie raczej obojętnie zareaguje na silniejszy niż oczekiwano wzrost liczby nowych miejsc pracy, ale uważnie będzie śledzić średnią godzinową wynagrodzeń" - ocenia Chris Zaccarelli, dyrektor ds. inwestycji w Independent Advisor Alliance LLC.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w kwietniu wyniósł 55,5 pkt., wobec 56,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 57,0 pkt. Wskaźnik spadł już 2. miesiąc i jest na najniższym poziomie od sierpnia 2017 roku.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 53,0 pkt. wobec 55,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. To najniższe wskazanie od marca 2017 r. Wstępnie oczekiwano 52,9 pkt.

Inwestorzy z uwagą śledzą przebieg rozmów na temat relacji handlowych na linii USA-Chiny.

W środę amerykańscy negocjatorzy zakończyli rozmowy handlowe w Pekinie. Uczestniczący w nich sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin nazwał je w swoich tweetach "produktywnymi". W przyszłym tygodniu do Waszyngtonu wyrusza wicepremier Chin Liu He, który będzie uczestniczyć w kolejnej rundzie rozmów handlowych z USA.

W piątek na giełdach w USA zyskiwały walory spółki Amazon, po tym gdy Warren Buffet powiedział w CNBC, że Berkshire Hathaway Inc. dokonał zakupu akcji tej spółki. Buffet wyznał przy tej okazji, że był "idiotą" ignorując tak długo Amazona. Inwestor przez lata unikał akcji spółek związanych z technologią, bo jak powiedział, nie rozumiał wystarczająco ani produktów, ani rynku technologicznego.

Drożały akcje spółki Tesla po pozyskaniu przez firmę 2,35 mld dolarów poprzez ofertę akcji i obligacji zamiennych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane