Wall Street w górę po słabych danych

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
21-05-2015, 18:42

Po raz kolejny na Wall Street obserwujemy zjawisko, iż po słabych danych makro z gospodarki USA, inwestorzy decydują się na ponowny zakup akcji. W Europie dzień wyglądał dzisiaj raczej stabilnie, wobec czego zmienność była raczej znikoma. Niezłą sesję zaliczyła dzisiaj polska giełda, choć zysk na koniec sesji również okazał się raczej skromny.

Europejscy inwestorzy w dalszym ciągu wydają się być zatroskani "greckim problemem". Póki co, oprócz deklaracji ze strony polityków z Grecji nie mamy informacji o jakimkolwiek progresie od ostatniego spotkania Eurogrupy. Według nieoficjalnych informacji podanych przez greckich oficjeli, Alexis Tsipras ma spotkać się dzisiaj osobno z Angelą Merkel oraz Francois Hollandem po obiedzie roboczym odbywającym się dzisiaj w Rydze, w którym uczestniczą głowy państw Unii Europejskiej. Z pewnością grecki lider będzie próbował przekonać Merkel oraz Hollande do większej wyrozumiałości, podkreślając, że Grecji kończy się nie tylko czas, ale i pieniądze.

Wobec dużej niepewności, inwestorzy nie byli dzisiaj zbyt skłonni kupować akcji europejskich spółek. Mimo wszystko udało zakończyć się dzień na lekkim plusie. Niemiecki DAX zyskał 0,14%, francuski CAC40: 0,26%, natomiast brytyjski FTSE100: 0,09%.

Z kolei na Wall Street mieliśmy dzisiaj raczej niemrawy początek sesji. Inwestorzy z początku nie byli wspierani przez dane makro. Na początku mieliśmy lekki wzrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w porównaniu do bardzo dobrego zeszłotygodniowego odczytu. W dalszym ciągu wyniki poniżej 300 tysięcy wydają się bardzo dobre dla amerykańskiej gospodarki. Jednakże reszta danych, czyli indeks PMI, ilość sprzedanych domów na rynku wtórnym, indeks wskaźników wyprzedzających, czy lokalne indeksy Fedu z Filadelfii oraz Kansas City wypadły naprawdę słabo. Kolejne słabsze dane z gospodarki dały wyraźny sygnał inwestorom, że Fed nie podniesie stóp procentowych w czerwcu. Co więcej znacząco odbiły dzisiaj ceny ropy naftowej, co wpłynęło na dobre poczynania sektora energetycznego, czy spółki takiej jak Caterpillar, która jest obecnie liderem wzrostów w indeksie DJIA. Przed godziną 18:30 S&P500 zyskuje 0,28%, DJIA: 0,10%, a Nasdaq: 0,38%.

Sesja na polskim parkiecie wypadła dzisiaj bardzo spokojnie. Udało zakończyć się dzień na lekkim plusie, co utwierdziło inwestorów, iż uda się utrzymać indeks WIG20 powyżej 2500 punktów. Narodowy Bank Polski opublikował dzisiaj zapisy rozmów z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nie wykazały one niczego nowego i utwierdziły one, iż inflacja w Polsce do końca roku pozostanie raczej ujemna. Na zakończeniu WIG20 zyskał 0,15%.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wall Street w górę po słabych danych