Wall Street wraca do spadków

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 01-06-2010, 13:33

Po długim weekendzie amerykańscy inwestorzy zapewne rozpoczną sesję od wyprzedaży akcji. Rynki na całym świecie zniżkowały w  reakcji na słaby odczyt PMI dla chińskiego sektora wytwórczego.

Po godzinie 13 czerwcowe kontrakty na główne indeksy traciły: Dow Jones 1,1 proc, NASDAQ 1,0 proc., a S&P 1,3 proc.

Bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia globalnej przeceny akcji był wyraźny spadek PMI dla chińskiego sektora wytwórczego. Indeks menedżerów działów zamówień i firm logistycznych spadł w maju z 55,7 pkt do 53,9, co świadczy o wyhamowaniu w gospodarce państwa środka. Oczekiwano odczytu wyższego o pół punktu proc.

Prognozy silnego wzrostu gospodarczego podtrzymuje nadal Qu Hongbin, główny ekonomista chińskiego oddziału HSBC. Jego zdaniem gospodarce kraju środka nie grozi podwójne dno koniunktury. Innego zdania jest dyżurny pesymista, amerykański ekonomista Nouriel Roubini. Powiedział wczoraj w Sao Paulo, że według jego prognoz wzrost gospodarczy w Chinach spowolni na przełomie 2010 i 2011 roku do 7–8 proc.

Nastrojów nie poprawiały informacje z rynków surowcowych. Przecena miedzi i ropy skutkowała wyprzedażą spółek wydobywczych i paliwowych. Tym ostatnim zaszkodziła także informacja o fiasku prób zatrzymania wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej Właściciel odwiertu, notowane w Londynie BP, traciło na półmetku handlu 15 proc.

W handlu we Frankfurcie paliwowy gigant Chevron tracił blisko 2 proc., największy producent aluminium, Alcoa notował podobny zakres strat. AIG zniżkowało w przedsesyjnym handlu 2,5 proc po załamaniu negocjacji w sprawie sprzedaży swoich operacji w Azji brytyjskiemu Prudentialowi.

O godzinie 16.00 czasu polskiego na rynek napłyną dane makro: majowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu (prognoza Bloomberga 59, poprzednio 60,4) oraz wysokość kwietniowych wydatków na inwestycje budowlane (prognoza Bloomberga +0,1 proc., poprzednio +0,2 proc.).

MWIE, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wall Street wraca do spadków