Czytasz dzięki

Wall Street wybroniła się przed przeceną

opublikowano: 15-05-2020, 22:09

Przebieg piątkowej sesji na amerykańskich giełdach miał nerwowy charakter. Inwestorzy z jednej strony wykazywali obawy o stan gospodarki mając w perspektywie ryzyko długotrwałej recesji, a wspierały te obawy bardzo słabe dane makro, z drugiej jednak, momentami prezentowali apetyt na zwiększenie zaangażowania w akcje.

W tym drugim pomagały nadzieje związane z otwieraniem się poszczególnych stanów po lockdownie wymuszonym pandemią koronawirusa. Ta niepewność i nerwowość odnośnie tego w jakim kierunku mają podążać indeksy widoczna była poprzez pryzmat ich wahań.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

W drugiej części notowań mocniej swoją obecność zaakcentowała strona popytowa co pozwoliło na mocniejsze wypchnięcie w górę wskaźników. I choć nie brakowało kolejnych wahań, udało się jednak zakończyć sesję na plusie.

Wskaźnik największych blue chipów Dow Jones IA rósł na finiszu o 0,25 proc. Indeks S&P500 zyskiwał 0,39 proc. zaś technologiczny Nasdaq zwyżkował o 0,79 proc. 

Zaprezentowane w piątek dane makro pokazały czarny obraz amerykańskiej gospodarki. W marcu rekordowy spadek odnotowała zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa. A to dopiero początek okresu pandemii. Można oczekiwać, że z uwagi na lockdown, wyniki za kwiecień będą jeszcze gorsze, choć należy brać pod uwagę bardzo niską marcową bazę. 

Dodatkowo sprzedających akcje skłaniał do takich decyzji wzrost napięcia w stosunkach Stanów Zjednoczonych z Chinami. Prezydent Donald Trump stwierdził, że jest gotów do poluźnienia relacji z Pekinem, zarzucając władzom Państwa Środka manipulację i zatajanie faktów ws. koronawirusa. Dodatkowo, oliwy do ognia dolewają doniesienia o blokowaniu wysyłki chipów dla chińskiego producenta elektroniki, koncernu Huawei. 

Przez większą część dnia pod kreską było osiem z 11-tu głównych sektorów wchodzących w skład indeksu S&P500. Najmocniej przeceniane były branże nieruchomości i użyteczności publicznej. Wśród drożejących były opieki zdrowotnej, produktów konsumenckich oraz energetyczna. Tej ostatniej pomagał wzrost notowań ropy, która w przeciągu tygodnia podrożała o 19 proc.

Mimo piątkowych wzrostów, indeksy odnotowały ujemne zmiany w ciągu minionych pięciu sesji. W porównaniu z poprzednim piątkiem DJ IA stracił 2,7 proc., S&P500 2,3 proc. zaś Nasdaq 1,2 proc. W przypadku pierwszych dwóch wymienionych indeksów była to największa przecena od tygodnia zakończonego 20 marca, zaś Nasdaq miał najgorszy tydzień od kwietnia. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane