Wall Street znów na plusie

WST
opublikowano: 15-04-2009, 22:10

Środowa sesja na Wall Street nie należała do spokojnych. Indeksy poddawały się falowaniu na skutek ponownego dojścia do  głosu obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki. Pod koniec sesji do głosu coraz mocniej zaczęli jednak dochodzić kupujący. Wsparła ich publikacja Beżowej Księgi, w której Fed stwierdził, że widać pierwsze symptomy stabilizacji.

Stan recesji potwierdzają jednak nadal dobitnie dane makro. Jak choćby opublikowane w środę informacje dotyczące spadku marcowej produkcji przemysłowej. Zmniejszyła się ona o 1,5 proc. zaś w ujęciu rocznym o 12,8 proc. To znacznie gorzej niż oczekiwali analitycy.

Nieoczekiwany spadek inflacji wskazuje przy tym, na znaczący spadek popytu. Pozytywnie za to zaskoczył wzrost do minus 14,65 pkt indeksu NY Empire State określającego aktywność gospodarczą w rejonie nowojorskim.

W prestiżowej średniej Dow Jones mocno traciły papiery Intela. Największy na świecie producent mikroprocesorów co prawda wykazał się nieco lepszymi niż oczekiwano  wynikami kwartalnymi, jednak jego prognoza zdecydowanie ostudziła optymistów. Z sektora finansowego słaby dzień mieli posiadacze akcji Citigroup, którego kurs momentami spadał o ponad 5 proc.

Presja podażowa towarzyszyła na początku dnia handlowi akcjami banku Goldman Sachs. Stopniowo jednak słabła by w końcu sytuacja na tym walorze diametralnie się odwróciła. Wcześniejszy niepokój, a przede wszystkim wtorkowa głęboka przecena to następstwo obniżenia przez JP Morgan rekomendacji, uzasadniając to dojściem wyceny do zakładanego przez analityków poziomu.

Powody do zadowolenia mieli z kolei akcjonariusze CSX. Jeden z czołowych przewoźników kolejowych pochwalił się lepszym rezultatem kwartalnym niż zakładali specjaliści.

Mocno zyskiwały też akcje American Express po informacji, że spadła dynamika złych długów. Gracze z uznaniem przyjęli również informację o podwyższeniu o 10 proc. kwartalnej dywidendy przez Procter & Gamble.

Ostatecznie sesja zakończyła się wzrostem indeksu Dow Jones o 1,38 proc. S&P  zyskał 1,25 proc. Na plus udało się wyjść nawet wskaźnikowi Nasdaq, który zyskał 0,07 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu