Walne Netii przez sieć

Katarzyna Latek
opublikowano: 27-05-2010, 00:00

Elektroniczne WZA Netii okazało się sukcesem. Operator może podzielić się swoim rozwiązaniem z innymi spółkami.

Technologia przyciągnęła rekordową liczbę uczestników

Elektroniczne WZA Netii okazało się sukcesem. Operator może podzielić się swoim rozwiązaniem z innymi spółkami.

Największy alternatywny operator w Polsce postanowił technologicznie wyjść przed szereg nie tylko na rynku telekomunikacyjnym, ale też kapitałowym. Netia jako pierwsza spółka publiczna w Polsce zorganizowała walne zgromadzenie akcjonariuszy z głosowaniem przez internet. Na obrady zarejestrowało się 87 akcjonariuszy — najwięcej w całej dotychczasowej historii Netii i prawie cztery razy więcej niż średnia z ostatnich lat. Około 14 proc. wszystkich głosów oddano przez internet.

Netia przygotowała wczoraj dwie sale. W jednej odbywało się WZA, w drugiej równolegle pokazywano zaproszonym gościom, jak ten system działa w praktyce. Wśród obserwujących byli m.in. przedstawiciele notowanych na giełdzie banków.

— Wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich spółek z WIG 20 — mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.

Nowe rozwiązanie podoba się szefowej Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG).

— Popieram pomysł elektronicznego walnego zgromadzenia i cieszę się, że pierwsza spółka się odważyła — mówi Beata Stelmach, prezes SEG.

Netia pracowała nad systemem obsługującym e-walne przez dziewięć miesięcy razem z firmą Centrum Obsługi Spółki Kapitałowej (COSK).

— Cały dzień odbieram dziś telefony od spółek, które są zainteresowane naszym rozwiązaniem. Chcą umawiać się na prezentacje, żeby z bliska zobaczyć, jak to działa — mówi Tomasz Lis, członek zarządu COSK.

Rozwiązanie powstało w ścisłej współpracy z Netią, ale konsultowano się także z innymi spółkami.

— Ten system jest elastyczny, można go modyfikować w zależności od potrzeb konkretnej firmy — wyjaśnia Tomasz Lis.

Netia i COSK wyliczają, że najtrudniejsze do rozwiązania były: kwestia weryfikacji tożsamości osoby głosującej przez internet i zapewnienie obcojęzycznym akcjonariuszom dostępu do zrozumiałej dla nich wersji językowej przebiegu obrad.

Operator zapowiada już, że pracuje nad jeszcze doskonalszą wersją e-głosowania i chętnie podzieli się tą wiedzą z innymi zainteresowanym spółkami. Ale np. jej największy konkurent, czyli Telekomunikacja Polska, na razie nie zamierza iść z duchem czasu.

— Rzecz jest na razie bardzo świeża. Przyglądamy się, jak będą się rozwijały elektroniczne zgromadzenia i rozważymy, co dalej — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik TP.

Możliwość głosowania przez internet daje unijna dyrektywa z 2007 r. W Polsce wprowadza ją nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 2009 r.

87

Tylu akcjonariuszy zarejestrowało się na elektroniczne walne zgromadzenie Netii. To najwięcej w całej dotychczasowej historii spółki i prawie cztery razy więcej niż średnia z ostatnich lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu